Мултикултурални пројекат кренуо из Бачког Петровог Села
БАЧКО ПЕТРОВО СЕЛО: Организатори првог окупљања у оквиру мултикултуралног пројекта „Чуваркућа”, били су у дилеми да због лошег времена одложе суботњи програм на „Стрелишту”. Показало се да нису погрешили што су истрајали.
- Касније се разведрило, тако је и оправдано име пројекта „Чуваркућа“. Све је протекло у најбољем реду и морамо се захвалити људима из Бачког Петровог Села, јер су били прави домаћини. Очекујемо да тако буде и током септембра, кад ћемо наш део пројекта наставити у Куцури, односно касније у Селенчи и Таванкуту - рекла нам је Сузана Ђукић, председница КУД „Бранко Т. Радичевић“ из Радичевића, који је један од три партнера у реализацији поменутог пројекта.
Подсетимо, пројекат је добио подршку на отвореном конкурсу за медије и невладине организације Делегације Европске уније у Србији, а реализује се захваљујући координацији Фондације 021 из Новог Сада и партнерству са КУД „Бранко Т. Радичевић“ за простор Бачке, Центра за развој цивилног друштва Зрењанин за Банат и ЦеСЕР из Руме за Срем. Сваки од партнера има у обавези да организује „Чуваркућу“ у четири насељена места с вишенационалним живљем.
- Имали смо пуну подршку локалне самоуправе у Бечеју и Месне заједнице Бачко Петрово Село, коју смо изабрали за домаћина у нашој општини због мултикултуралности и вишенационал-
ности – каже секретар Друштва из Радичевића Игор Браћ.
Прво је у згради Месне заједнице отворена изложба слика насталих у Ликовној колонији на „Салашу 137“, када су у аутентичном сеоском амбијенту на тему мулткултуралности Војводине стварали сликари Ђерђи Ачаи, Ђорђе Беара, Марта Киш Батерер, Ђорђе Ковачев, Даниел и Доминика Морариу и Павел Поп. Епицентар каснијег дешавања био је поменути лепо уређени локалитет „Стрелиште“, где су удружења жена и занатлија презенто-
вали своје рукотворине, кулинари добро задимили, рекреативци се надметали, а фолклорци надигравали.
Уз музичку пратњу оркестра бечејског КУД „Ђидо“, одржан је ревијални наступ културно-уметничких друштава из бечејске општине, „Ђерам“ из Бачког Гра-
дишта, „Лоле“ и „Др Киш Имре“ из Бачког Петровог Села, „Ђидо“ и „Петефи Шандор“ из Бечеја и „Маро Терите“ из Новог Сада, који су кроз игру представили обичаје Мађара, Рома и Срба.
У великим котловима спремљено је, по процени кувара Јожефа Вереша, укупно око 400 порција овчијег паприкаша за учеснике и продају, док је на другом пункту било такмичење у кувању „бирка паприкаша“. Месно риболовачко удружење „Кечига“ припремило је рибљу чорбу, а ловци су госте частили срнећим паприкашем. Укупно су се 22 кулинара надметала у спремању паприкаша, победио је Имре Гор из Бачког Петровог Села, Илдико Урбан из Темерина била је друга, а екипа „Кечига“ трећа.
- Због обимности програма рекреативно такмичење свели смо на само три дисциплине. Учесници су се надметали у бацању гумене чизме, гурању гуме на полигону и држању мотке у усправном положају. Браћа Косоруш су се на крају највише радовали. Иштван је био први, Шандор други, а треће место освојио Ендре Ердег – саопштила је Бранка Цвејанов у име организатора.
С обзиром на то да је све одисало ведрином и добрим дружењем, да су, чак, склопљена нова пријатељства, пројекат „Чуваркућа“ је на старту испунио очекивања.
В. Јанков
Пројекат „Пером и објективом кроз Бечеј” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”.