light rain
3°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ФТН: Менаџери животним вештинама подучавали студенте

25.05.2018. 09:44 09:48
Пише:
Фото: Ilustracija

НОВИ САД: У данашње време, када умеће доброг живљења захтева целодневно активну и у потпуности свесну особу на свим пољима, флоскула – посоловне бриге оставите на послу, а приватне код куће - добро звучи само у теорији.

Пословни и породични живот, као прво, не искуључују један другог, пре би требало да су у хармоничном односу – дакле један на другог утичу. То потврђују и истраживања која кажу да су они који су приватно и породично задовољни, и пословно успешни. Могао би то бити један од закључака треће по реду конференције „Анатомија успеха” коју су организовали студенти Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, а на тему “Како успоставити баланс између приватног и пословног живота”.

О томе како то остварити, или остваривати свакодневно, јер живот је у свим својим сегментима динамична категорија, на конференцији су студентима на основу својих искустава говорили запослени или оснивачи компанија Делта Холдинг, Вега ИТ Соурцинг, Salt&Water и бивши студенти ФТН-а који данас раде као менаџери или предузетници.

Добра организација времена и послова током целог дана кључ је срећног и успешног живота. Такође, више обавеза води до боље организованости, каже на основу свог искутва Марија Десивојевић Цветковић из Делта Холдинга, мајка двоје деце и успешни менаџер у великој компанији.

По њеним речима, иако је овде још на снази традиционалистички модел да се не каже НЕ, то се понекад мора рећи неким непотребним људима, обавезама или стварима.

По речима Светлане Мојић Џакула, мајке осомомесечне бебе, која с великим успехом од 2011. води сопствени архитеконско дизајнерски студио Salt&Water (архитектура, дизајн јахти, дизајн свих врста енетеријера и дизајн ентеријера авиона) рећи „да”, значи неким стварима рећи „не”: рецимо, прихватити један посао, значи не прихватити неки други.

Веровала сам да сам баланс постигла док нисам отишла на породиљско. Сад имам нове изазове и још тражим баланс. Мислим да се равнотежа не креира тако што се вештачки стављате у стуацију пола посао – пола слободно време. Пре ће бити да је у датом тренутку потребно успоставити и посебну равнотежу. У сваком периоду живота креирамо различите балансе који су битни за нашу мотивацију и испуњење, дајући нам резлутате с којима смо задовољни, каже Светлана Мојић Xakula.

Саша Поповић, директор софтверске компаније Вега ИТ Соурцинг, на свој начин обједињује пословни и приватни живот, водећи пуно рачуна о нерасипању времена.

Не верујем у концепт work - лифе – баланце, илити, баланса између посла и онога што људи зову животом. Више волим да размишљам о хармонији онога што је посао и оног што то није. Верујем да људи могу да буду прилично несрећни ако ујутру крену на посао знајући да је то нешто што није живот, ако у току дана само чекају да се то нешто само заврши, да изађу из нечега у чему се осећају као у затвору. Такође, истраживања показују да можемо да будемо пуно срећнији и на послу и ван посла ако свој посао видимо као позив и ако уживамо у њему, ако смо окружени људима с којима нам је пријатно да радимо. Дакле, не баланс у смислу толико ћу сати провести на послу и то није живот, а ово остало јесте, искључићу емоције када долазим и укључићу их када одлазим с посла. Истраживања, као и пракса, показују нам да то није могуће, каже Саша Поповић.

Учесници конференције говорили су и о томе шта их мотивише да буду то што јесу, како се боре с лошим тренуцима на послу, шта за њих значе грешке које се неминовне у сваком раду.

Грешке су најважнија ствар у животу, јер ко их не прави, значи да ништа не ради и тај одлази из мог тима, каже Марија Десивојевић Цветковић, истичући да се на њима, када нису намерне и не понављају се, најбоље учи. Грешке су пут до великих попстигнућа, поручује.

Међу важним саветима које су студентима дали учесници конференције јесу и они да се током студија, када се има највише времена а да тога нисмо свесни, треба трудити да се што више научи и теоријски и практично. Треба веровати да је све могуће остварити, и да су околности и препереке само ту као подстицај да се истраје на путу ка жељеном циљу.

Своја искуства о томе како успешно баланисрати између студија и посла, на колнференцији су изнели сада већ бивши студенти Јелена Мислић (Фисх и Зеленисх), Милица Радаковић (Милица Радаковић маке уп studio&school) и Милош Сараволац (Норма Гроуп).

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар