Ребић: Од 5. јула фотографисање возила и дужи технички преглед
БЕОГРАД: По новом правилнку о техничким прегледима, који почиње да се примењује од 5. јула, биће обавезно фотографисање возила, док ће технички преглед трајати знатно дуже него до сада, изјавио је директор полиције Владимир Ребић.
Он је навео да ће се више пажње посвећивати техничкој исправности возила и да нови правилник прописује минимално време трајања техничког прегледа.
Ребић је истакао да ће нова правила значајно допринети да се избегну разне махинације због којих су, каже, многи остали без лиценце за обављање техничких прегледа.
Апелујемо на грађане да поправе своја возила пре него што оду на технички преглед да не би дошли у ситуацију да не добију потребни документ. Власници техничких прегледа неће смети да гледају кроз прсте возачима да не би изгубили лиценцу за рад, а крајњи бенефит биће исправнија возила на српским путевима, рекао је Ребић за Пинк.
Говорећи о новом правилнику и увођењу два техничка прегледа за возила старија од 15 година, Ребић је навео да та мера, такође, ступа на снагу 5. јула, али да би први прегледи требало да буду обављени у јануару 2019. уколико се до тада та норма, како каже, не укине.
Та норма је прописана 2009. када је донет Закон о безбедности саобраћаја. Међутим, министар Небојша Стефановић најавио је да ће до краја године, а можда и раније, бити измењен Закон о безбедности саобраћаја и да ће та норма бити укинута, тако да власници возила старијих од 15 година не треба да брину, нагласио је Ребић.
Директор полиције је навео да су нове мере у Закону о безбедности саобраћаја које су усвојене у марту већ дале резултате и да је од почетка априла на српским путевима страдало 30 људи мање него у истом периоду прошле године.
Он је додао да статистика показује да је од почетка ове године погинуло 20 особа мање него у првој половини прошле године, а ако се овај тренд настави 2018. година ће можда бити најповољнија.
Ребић је рекао и да је број возача који на ауто-путу прекорачују брзину од 120 км/х смањен за 50 одсто, док је број оних који возе брже од 150 км/х смањен за 70 одсто, казао је Ребић.
Увели смо модел просечне брзине и возачи морају да знају се брза вожња не исплати. Они који свраћају на пумпе и одмарају треба да знају да имамо пресретаче који мере тренутну брзину, указао је Ребић.