Завршена Онкологија 2: Услови и лечење по европским стандардима
БЕОГРАД: Радови на изградњи и опремању новог објекта Института за онкологију и радиологију - Онкологија 2 су завршени и први пацијенти ће ускоро бити примљени, а Институт је обишао председник Србије Александар Вучић.
Вучић је, с министром здравља Златибором Лончаром и директором Института Раданом Џодићем, обишао нови објекат, опремљене просторије и информисао се о новим апаратима за зрачење, смештеним у згради на коју се дуго чекало.
Председник Србије је на отварању рекао да од 2019. године више неће бити листи чекања и најавио знатно увећање плата запосленима у здравству, посебно медицинским сестрама.
Од Нове године захваљући овим апаратима неће бити листи чекања. Ово су најмодерније машине које можете да пронађете на најмодернијим kllinikama и најразвијенијим земљама. Наставићемо да улажемо, а почињемо и изградњу новог Клиничког центра у Београду, рекао је Вучић.
Он је истакао да велики проблем представља одлазак физичара и инжењера, најстручнијег кадра, који због знатно већих примања одлазе у иностранство.
То је за нас катастрофално, пуно у њих улажемо а онда не можемо да им понудимо одговарајућу плату, рекао је Вучић.
Други проблем су медицинске сестре, које, како је истакао, раде најтежи посао.
Раније смо имали 120-150 њих који се јаве на конкурс, данас 15. Не можемо да реализујемо конкурсе и зато ће бити значајног увећања плата за медицинске шетре. Али и за лекаре, рекао је Вучић.
Не кажем да је то довољно, али ако то будемо радили и наредне две године, то ће бити много бољи услови, најавио је председник Србије.
Вредност инвестиције је 8,9 милиона - укупна вредност опреме је око 6,4 милиона евра, а грађевинских радова око 2,4 милиона евра.
У новој згради већ су смештени нови апарати за зрачење, а за око три седмице примиће прве пацијенте.
Такође, за КЦ Крагујевац набављен је један акцелератор и изграђен један бункер, док је КЦ Ниш добио један линеарни акцелератор, један ЦТ симулатор и реконструкцију постојећег бункера.
Здравствени центар Кладово такође је добио један линеарни акцелератор, ЦТ симулатор и један бункер.
Министарство здравља prеthodnih година набавило је и у рад пустило четири линеарна акцелератора, вредности од око 700 милиона динара, за која је средства обезбедила Влада Србије.
Апарати су распоређени у КЦ Ниш - два апарата, у КЦ Крагујевац - један апарат и један у Институт за онкологију КЦС.
Уз пуштање у рад ових шест нових акцелератора Србија ће испуњавати светске критеријуме по броју апарата за зрачну терапију, а то је један апарат на 250.000 грађана.