ИПА пројекат: Стигла опрема за ванредне ситуације
НОВИ САД: Председник Покрајинске владе Игор Мировић обишао је магацин ЈВП “Воде Војводине” у којем се налази опрема пртив поплава добијена из ИПА пројекта прекограничне сарадње Хрватска-Србија.
Пројекат под називом “Одговор на свеприсутне ванредне ситуације у пограничној сарадњи-ЕМБЕР” вредан је 440 хиљада евра.
Магацин са опремом обишли су и потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић, као и директор ЈВП “Воде Војводине” Славко Врнџић.
Мировић истиче да се сви са нелагодом сећамо 2014. године, у којој су поплављени делови наше земље и велике опасности која је задесила нашу државу. Из тог разлога, Покрајинска влада је у prеthodnе две године паралелно радила на два важна пројекта, а један од њих је пројекат “Ембер”.
„Пројекат вредан 440 хиљада евра, у који смо били укључени у сарадњи са Хрватском, Покрајинска влада, односно ЈВП “Воде Војводине” је учествовала са 15 одсто. Набављена опрема служиће осим одбране и за спасавање, па и хитне интервенције када су у питању воде“, напомиње Мировић.
Према његовим речима, најважније је питање спремности, штаб за ванредне ситуације на покрајинском нивоу је у сталној сарадњи са националним штабом за ванредне ситуације, а ове године, како ствари стоје за сада, нема опасности од поплава.
„Потпуно смо технички опремљени и у датим околностима можемо да одговоримо на све ванредне ситуације, које су нас пре четири године изненадиле, а у будућности се више неће поновити“, истиче председник Покрајинске владе.
Мобилне бране за новосадски кеј у магацину на Клиси
Председник Покрајинске владе Игор Мировић каже да често може чути питање Новосађана где се налазе мобилне бране или уставе за подручје новосадског кеја.
„Оне се налазе заједно са новом опремом на Клиси, потпуно спремне, те у случају екстремно високих вода, имамо два километра мобилних брана које се брзо могу поставити, а о томе брину запослени у ЈВП “Воде Војводине” и које могу да достигну квоту тзв.”хиљадугодишње воде”“, напомиње Мировић.
Друга важна стар, Мировић подсећа, је санација изградње обале утврда на територији Војводине, на којима се ради prеthodnih месеци. Посебно се ради обала на Сави, у општинама Рума и Сремска Митровица, све док критичне зоне не буду уређене тако да више никада не представљају опасност.
„Трећа важна ствар је да ћемо са Министарством унутрашњих послова, њиховим штабом за ванредне ситуације и са Градом Новим Садом почети припреме за изградњу модерног центра за ванредне ситуације, који ће бити координатор свих ресурса, а обухватиће и нову опрему за ванредне ситуације, као и друге које ћемо набавити, јер желимо да на једном месту имамо све неопходно за ванредне ситуације и будемо спремни у сваком моменту“, каже Мировић.
Он подсећа да је 2014. година била година велике опомене, али да ће кроз опрему, саниране и дозидане обале, као и нови модеран центар за ванредне ситуације, знати да одговоре на бољи начин.
Одговор на поплаве из 2014. године
Опрема вредна 440 хиљада евра састоји се из бензинског и дезел агрегата, мобилног светлећег торња са агрегатом-приколицом, више врста лампи, машина за пуњење врећа песком, комбинована машина-утоваривач, пумпа за воду, цистерна за питку воду, шатори, ПВЦ подови за шаторе, расклопиви кревети, прекривачи, расклопиви седећи сетови, вреће за спавање, гумени чамац с приколицом и преносни рачунар.
Директор ЈВП “Воде Војводине” Славко Врнџић каже да се нова опрема састоји од агрегата снаге 250 киловат ампера, три пумпе капацитета 200 литара у секунди, опрема која може да удовољи свакој ситуацији.
„Добили смо веома вредну опрему, цистерне за воду, теренац, комбиновану машину “телехендер” за утовар и истовар материјала, четири мобилна агрегата, пунилицу за песак, два брза и стабилна чамца, агрегат који може да осветли велики простор ноћу“, каже Врнџић.
Опрема се налази у објекту амгацина ЈВП “Воде Војводине”, у непосредној близини хидрочвора Нови Сад, специјално саграђеном за одбране од поплава на територији Војводине. Донацију у висини од 85 одсто, односно 375 хиљада евра обезбедила је Европска унија, док је Покрајинска влада учествовала са 65 хиљада евра. Пројектни партнери из Србије су Секретеријат покрајинске владе, Фонд “Европски послови” АП Војводине, Покрајински секретеријат за привреду и туризам, ЈВП “Воде Војводине”, Црвени крст Војводине, Град Сремска Митровица и Општина Шид.
Маша Стакић