Европа ускоро потврђује српске дипломе
Поводом вести да постоје индиције да Хрватска убудуће неће признавати високошколске дипломе стечене у Србији и Босни и Херцеговини, која је прострујала медијима у нашој земљи, огласило се и Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије с тврдњом да легитимитет тела за акредитацију високошколских установа у нашој земљи и њихово право да издају валидне јавне исправе није доведен у питање, за шта ће ускоро имати и потврду из надлежног европског тела.
Да подсетимо, све је почело када је декан Високе школе за економију, предузетништво и управљање „Никола Шубић Зрински” из Загреба недавно је за „Глас Славоније” изјавио како постоје индиције да се дипломе стечене у Србији и БиХ више неће моћи нострификовати у Хрватској, јер те дипломе не испуњавају потребне критеријуме. Ову тврдњу потврдила је затим и Агенција за науку и високо образовање Републике Хрватске , уз објашњење да се признавање иностраних високошколских квалификација у Европи те у државама чланицама ЕУ, спроводи према смерницама Лисабонске конвенције, што и Хрватска чини од 2004. године.
За ово признавање први услов је да високошколска квалификација мора бити издата од стране акредитоване високошколске институције, а инострани високошколски програм акредитиован од стране надлежног акредитационог тела те државе.
У овој хрватској агенцији тврде да надлежна државна акредитациона тела у Србији и БиХ, однедавно нису прошла периодично вредновање надлежног европског тела, те би евентуално непризнавање диплома из ових држава у Хрватској било последица тога.
Међутим у Министарству образовања Србије тврде да се, истина, на сајту КАПК-а (Комисија за акредитацикју и проверу квалитета), које је све своје надлежности предало Националном акредитационом телу, налази “непреведен извештај Европске асоцијације за осигурање квалитета у високом образовању од 19. марта 2018. године, у којем је КАПК-у дат период од наредне две године да отклони уочене недостатке, а да ће у том периоду бити под надзором, али са свим правима и обавезама чланице ове европске асоцијације.
Потврду оваквог става у Министарству просвете налазе у ставу проф. др Софије Пекић Кери, чланице одбора Европске асоцијације за обезбеђење квалитета у високом образовању, која је потврдила да Комисија за акредитацију и проверу квалитета има сва права и обавезе чланице, са обавезом да у наредном периоду отклони недостатке констатоване у евалуционом извештају и половином 2019. године поднесе нови захтев за чланство.
Д. Девечерски