У школама у Србији почело ПИСА тестирање: За сваког петнаестогодишњака друга комбинација 60 задатака
У 222 школа у Србији почело је овогодишње ПИСА тестирање, тако да се око 9.200 петнаестогодшњака, рођених 2002. године, из 182 средње и 40 основних школа, од којих је 47 из Војводине, нашло, заједно с вршњацима из 80 земаља из читавог света, пред тестовима чији ће резултати крајем следеће године показати какви су образовни системи земаља учесница.
У складу с прецизно утврђеним критеријумима ОЕЦД-а, који ово тестирање организује, изабране су и школе и углавном по 53 ученика из сваке која учествује у истраживању.
Тестирање ће трајати до почетка јуна и први пут ће комплетно бити електронско. Тестове ће ђаци радити на лаптоповима, а осим језичке, математичке и научне писмености, тестираће се и финансијска писменост и опште компетенције, које подразумевају знања из области од велике друштвене важности, као што су људска и дечја права, разумевање различитих култура...
„Комплетно тестирање за ученике траје нешто више од три сата“, каже национална координаторка ПИСА пројекта у Србији професор др Драгица Павловић Бабић.
„После петнаестоминутног увода, у којем се ученици упознају с процедуром, раде задатке два пута по сат времена, с петоминутном паузом на сваки сат, па имају паузу од 15 минута и затим још пола сата попуњавају упитник с питањима о себи, својим ставовима, учењу и школи.“
По речима Драгице Павловић Бабић, и за овогодишње тестирање одабрано је много различитих задатака из свих пет области. Тако, рецимо, задатака којима се проверава читалачка писменост има 245, а за проверу научне писмености припремљено је 115 задатака.
„Практично, сваки ученик добије другачију комбинацију од 60 задатака и то из две или три области, а не из свих пет, па не постоји могућност преписивања“, каже Драгица Павловић Бабић.
„С обзиром на то да се ради електронски, док је у делу теста с питањима из једне области, ученик може да се враћа, али када заврши ту област и пређе на питања из друге, више не може да се врати на prеthodnu област.“
Ово тестирање, које се сматра највећом и најбољом проценом образовних система појединих држава, одржава се сваке треће године, а најбоље резултате годинама имају ђаци из Сингапура и Тајланда, док је од европских земаља најбоље пласирана Финска.
Прво ПИСА тестирање у Србији спроведено је 2003. године, а последње 2012. и показало је да ученици у Србији не знају да примене научено градиво и да је њихово функционално знање испод ОЕЦД просека. На последњем ПИСА тестирању, одржаном 2015, Србија није учествовала јер за то нису била обезбеђена средства.
Д. Девечерски