moderate rain
13°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Убудуће студије енглеског с немачким, руским или француским по избору

16.04.2018. 09:30 09:32
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду своју понуду од јесени ће обогатити и 50. акредитованим студијским програмом, који је, мада већ проверен и у свету, у нашој земљи потпуна новина.

Биће то двопредметни енглески језик и књижевност са другом страном филологијом, а овогодишњим матурантима биће понуђена комбинација енглеске са немачком, руском или француском филологијом.

- Овај студијски програм је наш одговор на потребе друштва и увођење дуалног образовања у наш образовни систем-каже деканица Филозофског факултета професор др Ивана Живанчевић Секеруш. - Осмислили смо га и акредитовали на основу истраживања тржишта рада и консултација са великим комапанијама, тако да би свршени студенти овог програма једног дана требало да попуне садашњу празнину и у нашим и у страним компанијама, које све више траже стручњаке са знањем два страна језика. Поред тога, ово је и начин да студентима омогућимо да сами креирају своју будућност комбиновањем више области, али и да привучемо стране студенте.

Предвиђено је да се за наредну школску годину распише конкурс за попуну 50 места на овом смеру, а услов за упис ће бити полагање тестова знања из оба страна језика на пријемном испиту, без обзира на то да ли их је кандидат учио у школи или ван ње. Тестови из оба језика на овом пријемном биће идентични са тестовима на пријемним испитима за упис на једнојезичне групе, тако да ће они кандидати који, положе пријемни, али остану испод црте за двопредметни енглески, моћи да конкуришу и за упис на групе за сваки од два језика који су полагали.

Предвиђено је да се за наредну школску годину распише конкурс за попуну 50 места на овом смеру, а услов за упис ће бити полагање тестова знања из оба страна језика на пријемном испиту, без обзира на то да ли их је кандидат учио у школи или ван ње

-У току све четири године студија, без обзира на то који други страни језик изаберу, сви ће имати заједничке предмете са студијске групе Енглески језик и књижевност, а по групама предмете са друге изабране стране филологије. Оба језика и њихове књижевности биће једнако заступљени и очекујемо да свршени студенти, у складу са европским стандардима, енглеским овладају на нивоу Ц2, а другим страним језиком на нивоу Ц1/Ц2-каже координаторка овог студијског програма професорка др Маја Марковић. - Овај програм првенствено је намењен будућим филолозима и преводиоцима, али пружа и компетенције за бављење научно-истраживачким радом у областима науке о језику, књижевности и култури. Студенти имају могућност да похађају велик број изборних курсева и тиме се даље усавршавају у специфичним областима. Студент који заврши основне академске двопредметне студије Енглески језик и књижевност са другом страном филологијом биће оспособљен за самостално писмено, усмено, стручно, књижевно превођење са матерњег језика на два страна језика и са два страна језика на матерњи, али и за научно-истраживачки рад у областима науке о језику, књижевности и култури, рад у делатностима у сфери привреде, економије, културе и медија које захтевају темељно познавање језика, књижевности и културе, а моћи ће и да настави и заврши мастер академске студије из области страних филологија, лингвистике, студија превођења и да перманентно учи током живота.

На Филозофском факултету планирају да у оваквом смеру наставе осавремењавање наставних програма, у правом реду укључивањем и мањинских језика, па у наредним годинама можемо очекивати акредитовање  програма енглески са мађарским, румуским, русинским... али и осталих језика који се на њему изучавају, а затим и комбиновање других наставних програма из палете друштвено-хуманистичких наука заступљених на овом факултету.

Да подсетимо, на Филозофском факултету већ годинама успешно ради Центар за језике који организује курсеве чак 25 страних језика, отворене не само за студенте овог факултета и УНС-а, него и за све заинтересоване грађане. Филозофски факултет ускоро би требало да постане и центар за тестирање за стицање Kеmbriyovih сертификата.

Д. Девечерски

 

Пише:
Пошаљите коментар