Мањи станови у центру Новог Сада најскупљи и најтраженији
Након наглог скока цене квадрата, тржиште некретнина се у последњих три до шест месеци стабилизовало.
Због повећане потражње за становима, у 2016. години дошло је до наглог пораста цене квадрата у Новом Саду. Мала примања, велика незапосленост и тешка ситуација у друштву одразили су се и на промет некретнина, па су пре две-три године цене станова достигле минимум и продаја је неко време стагнирала. Међутим, према речима агената, тржиште у Новом Саду знатно се опоравило и у првој половини 2017. продато је дупло више станова него у години пре.
И даље се највише траже гарсоњере, једнособни и једноипособни станови, који су због квадратуре идеални за издавање. Осим тога, све се више гради, па је и све већа заинтересованост купаца за новоградњу.
На вредност некретнине утиче локација, старост зграде, спратност, очуваност стана, односно да ли је потребно додатно улагање. Како се „прилази” центру, и цена расте, а најтраженији и најскупљи су станови на Грбавици, у самом центру, на Лиманима, Булевару ослобођења, Житном тргу, као и улице око Железничке станице, Бетаније и Рибље пијаце. На тим местима квадратни метар стамбеног простора у новоградњи креће се од 1.300 до 1.400 евра, односно 1.600 до 1.800 у центру.
Изузетно тражена локација је и Булевар патријарха Павла (некадашњи Сомборски булевар), где је све више нових зграда, а квадратни метар је око 1.100 евра. У „Бест некретнинама“ кажу да су цене станова у деловима града попут Детелинаре, Новог насеља, Адица, Телепа и Подбаре 100 до 200 евра по квадрату ниже у односу на популарније квартове.
Не треба заборавити ни то да су стамбени кредити све повољнији и каматне стопе ниже него пре па све више људи одлучује да се скући управо на тај начин. Новосадски агенти за продају некретнина кажу да у принципу нема правила, али да се грађани пођеднако одлучују за куповину стамбеног простора и на кредит и за кеш.
„Поједини купци ће се пре одлучити за куповину стана за одређени износ на мање атрактивној локацији, него да за исте паре купе стан мање површине, али на бољој локацији“, рекао нам је директор агенције „Бомил некретнине” Бојан Маљеновић, и објаснио да је породицама важнија квадратура и распоред просторија, док се они без деце чешће одлучују за новоградњу.
Он каже и то да је све више младих из ИТ сектора који пазаре некретнине у новоградњи, а разлог је и то што им је то често први стан па су ослобођени пореза.
Најтраженији станови старије градње су они на Новом насељу, Детелинари и Лиманима, и њихова цена је око 800 евра по квадратном метру, односно око 100-150 евра по квадрату више уколико је у питању центар града.
Приликом куповине грађани треба да буду опрезни и добро провере да ли је некретнина укњижена, да ли постоји неко задужење или хипотека, ко је инвеститор и да ли је поуздан, да ли је издата грађевинска дозвола и слично, уколико је у питању објекат у изградњи. Некретнина се углавном купује једном у животу па не би било лоше да се потенцијални купци за помоћ обрате поузданој агенцији или пак адвокату, који ће проверити комплетну документацију.
На тржишту некретнина у Новом Саду најскупљи су станови у „Пупиновој палати”, а како кажу у агенцијама, разлог за то је атрактивност локације и бројни садржаји у оквиру објекта. Купци су у принципу најмање заинтересовани за приземље и поткровље, осим у „Пупиновој палати” где су виши спратови због погледа на град изузетно популарни.
„У зависности од начина плаћања, постоје и одређене погодности за купце станова у изградњи“, рекао нам је директор продаје у компанији „Галенс инвест” Владимир Шојић, и додао да врло често излазе у сусрет купцима и прилагођавају станове њиховим потребама.
Он каже и да се њихови станови продају од 1.100 евра по квадрату, на Булевару патријарха Павла, па до 1.800 евра у центру.
У „Еркер инжењерингу” потврдили су нам да су најтраженији мањи станови. Квадратни метар у њиховој згради креће се од 1.300 до 1.350 евра, а купци некретнине у изградњи имају и могућност плаћања на рате те, у зависности од динамике плаћања, остварују и попусте.
Ј. Вукашиновић