Гимназија „Душан Васиљев“ прославила 160 година постојања
КИКИНДА: Свечаном академијом су ученици и просветни радници Гимназије „Душан Васиљев” у Кикинди обележили Дан школе и велики јубилеј -160 година постојања и рада ове образовне установе.
Лауреат књижевне награде „Душан Васиљев” Радослав Петковић, уручио је најбољим ђацима плакете „Душан Васиљев”, док се директор Љубомир Замуровић захвалио донаторима који издвајају средства за унапређивање наставе у овој школи.
Основана под именом Великокикиндска државна гимназија 1858 године, ова установа идуће године ће обележити 60 година од како носи име великог кикиндског песника Душана Васиљева. Плакете је ове године добило 14 најбољих ученика и донатор који је желео да остане анониман.
„Захваљујући донацијама, ми смо и успели да наградимо ученике који су својим знањем и марљивим радом то и заслужили. Надамо се да ће ови ученици у будућности бити као и сви сада бивши гимназијалци, на местима која су покретачка у овом друштву“, рекао је Замуровић.
Свечану академију отворио је бивши ученик Гимназије „Душан Васиљев” професор Правног факултета у Беоиграду Јовица Тркуља, који је истакао да осећа велики дуг према установи која је усмерила његов живот.
Матуранткиња Милица Миланков која се нашла међу добитницима плакета „Душан Васиљев” истакла је да се предан рад увек исплати, те да је лепо што је школа то препознала.
„Иза свега стоји свакодневни труд, рад и упорност, чак и када није било лако. Планирам да упишем студије књижевности у Београду. Када одем из Гимназије увек ћу се сећати дивних професора који су увек давали себе и били ту за нас. Памтићу другаре и атмосферу која је својеврсна само ходницима наше Гимназије“, рекла је Милица Миланков.
Плакету „Душан Васиљев” заслужио је и Матеја Вукмирица, који је уз успехе које постиже у учењу на Републичком школском првенству у yudou освојио прво место.
„Леп је осећај када представљате своју школу и када освојите важну награду на такмичењима. Најрадије ћу се сећати својих другова и екскурзија, дружења и такмичења“, рекао је Вукмирица.
М. Митровић