Грађанима за бесплатне акције аеродрома по 12,6 евра
Потписивање уговора о концесији за аеродром „Никола Тесла” донеће приход малим акционарима – власницима бесплатних деоница.
Они би у септембру, када француски „Ванси ерпортс” уплати новац, требало да добију свој део дивиденде – нето 12,6 евра по акцији. Сви којима је уписано власништво у Централном регистру хартија од вредности могу очекивати новац. Најбоље ће проћи фондови и банке и други који су откупљивали акције од малих власника. Таквих крупних играча, који поседују од стотину па до неколико стотина хиљада акција, има код нас. Један од крупнијих играча је Војвођанска банка с 372.000 акција.
По слову уговора о концесији, француска страна „Ванси ерпортс” ће уплатити 501 милион евра кроз дивиденду. Од те суме, Републци Србији иде 417 милиона евра, а малим акционарима 84 милиона.
– Када се то подели власницима, свако ће добити по 14,6 евра за акцију бруто, а када плати порез од 15 одсто, онда иде 12,6 евра по акицији –каже Бранислав Јоргић из брокерске куће „Јоргић”. – Након тога, у наредних 25 година следи им концесиона дивиденда па је извесно да ће те акиције доносити приход. Процењујем да ће тај приоход бити сталан. Зато је у овом тренутку најрационалније саветовати власнике акција да их не продају. Чак могу да их оставе некоме и у наслеђе када истекне концесија.
Са сумом коју ће акционари добити слаже се и Ненад Гујаничић из куће „Моментум секјуритис”. Неће то бити више од 14,6 евра по акцији. А како с годинама буде стизала концесиона дивиденда, сума се може и дуплирати. Када је пре седам година донет Закон о подели бесплатних акција, право на њих остварило је 4,8 милиона грађана. Они су добили по пет акција НИС-а, једну за аеродром „Тесла”, седам од Акцијског фонда Србије и 31 акцију „Телекома Србија”. Многи су их од тада продали па је у Централни регистар хартија од вредности уписано 2,67 милиона власника. Они су до сада на име дивиденде инкасирали 4.300 динара. Уколико су пак продали акције, добили су 9.545 укупно.
Купци су били други грађани, фондови, банке. Четврти по реду акцинар је Војвођанска банка, која у свом портфолију држи 372.000 акције. Бољи до њих је „Сосијете кастоди” где је смештено 400.000 акција.
Многи власници бесплатних акција надају се да ће им продаја „Телекома” донети још већи приход него све што су добили до сада, али…
– Мислим да је најбољи тренутак за ту продају пропуштен – каже међународни консултант Милан Ковачевић. – То нам говори и цена коју је ових дана постигнута за „Теленор Србија”: продат је за 2,8 милиона евра.
„Телеком” је већи оператер, али пре око осам година „Дојче телеком” је за ту нашу компанију понудио 1,2 милијарду евра. Држава је тражила 200 милиона евра више и нису се нашли...
Када је почела подала бесплатних акција, грађани су добили обећање да ће свако од њих добити по 1.000 евра. Подаци говоре да су, чак и да су их продали, могли зарадити мање од сто. Али, ко их је скупљао, зарадиће далеко више од обећане хиљадарке.
Што се тиче ситних и крупних акционара који ће добити новац, за исплату им не треба моног папира, односно процедура наплате није компликована: потребно је само да, када исплата почне, дођу на шалтере банке Поштанске штедионице с личном картом.
Д. Вујошевић