Меј: Истражити ''Кембриџ аналитику'', оптужбе забрињавајуће
ЛОНДОН: Премијерка Велике Британије Тереза Меј изјавила је данас да подржава истрагу против "Кембриџ аналитике", консултантске фирме која се нашла у срцу буре везане за употребу података са Фејсбука, преноси Ројтерс.
"Оно што смо видели у ''Кембриџ аналитици'', те опзужбе су очигледно веома забрињавајуће, апсолутно је исправно да они буду истражени како треба", рекла је Мејова посланицима британског парламента.
Она је казала и да није знала за било какве актуелне уговоре владе са "Кембриџ аналитиком" или компанијом којој она припада.
Професор на Универзитету Кембриџ, Александар Коган, који је сакупљао податке о милионима корисника Фејсбука, изјавио је данас да је "жртвени јарац" те друштвене мреже и компаније "Кембриџ аналитика", тврдећи да је тачност обрађених података "преувеличана".
Компанију Фејсбук је ове недеље уздрмао узбуњивач који тврди да је "Кембриџ аналитика", политичко-аналитичка фирма са седиштем у Британији коју је изнајмио амерички председник Доналд Трамп, на непримерен начин приступала подацима 50 милиона корисника Фејсбука како би утицала на јавно мњење.
Фејсбук је саопштио да је податке сакупљао Александар Коган, професор психологије.
Коган је данас за Би-Би-Си рекао да је за "Кембриџ аналитику" завршио посао 2014, али истиче да није знао да ће ти подаци бити искоришћени како би се поспешила предизборна кампања тадашњег републиканског кандидата за председника САД Доналда Трампа.
Он је навео и да је "Кембриџ аналитика" преувеличала тачност обрађених података и да су тако обрађени подаци заправо пре могли да штете Трамповој кампањи.
Коган признаје да су подаци које је сакупио могли да буду искоришћени за председничке изборе у САД 2016, али ипак истиче да не мисли да су ти подаци могли да битно утичу на исход избора.
Овај истраживач каже да је податке прикупљао како би сачинио модел људског понашања на друштвеним мрежама, док Фејсбук тврди да је он прекршио политику те компаније.
Професор с Кембриџа је, објашњава, развио истраживање о личности под називом "Ово је твој дигитални живот".
Прикупио је око 270.000 података, али је његов програм сакупио и неке јавне податке пријатеља корисника Фејсбука.
Тако су, како тврди узбуњивач "Кембриџ аналитике" Кристофер Вајли, за ту аналитичку компанију прикупљени подаци о око чак 50 милиона корисника.
Коган је Би-Би-Сију рекао да је запањен тврдњама против њега јер му је речено да је програм потпуно легалан.
"Из "Кембриџ аналитике" су нам рекли да је све што радимо легално...Мислили смо да радимо нешто што је потпуно нормално...Мислим да су ме и Фејсбук и та фирма искористили као жртвеног јарца", рекао је он.
Портпарол Фејсбука је, у међувремену, изјавио да Когану није било дозвољено да податке доставља фирми "Кембриџ аналитика", односно трећој страни која би могла да их искористи у комерцијалне сврхе.
Такође је рекао да је дељење података о пријатељима корисника Фејсбука противно основним принципима те компанија.
Коган, пак, каже да је следио савет "Кембриџ аналитике" и да није имао разлога да сумња да тиме крши правила Фејсбука.
Каже и да лично није имао никакву корист од сакупљених података и да сада покушава да сарађује с властима.
"Једино сам погрешио у томе што нисам постављао довољно питања", рекао је професор, преноси Ројтерс.
Коган је рекао и да његов академски рад у Русији нема никаве везе са оним што је радио за "Кембриџ аналитику".
Акције Фејсбука су због ове афере у понедељак опале за 6,7 одсто, а јуче за још пет одсто, што значи да је та компанија изгубила око 50 милијарди долара своје тржишне вредности.
Британска телевизија Канал 4 (Channel 4 News) известила је синоћ да је суспендовани генерални директор фирме "Кембриџ аналитика" Александар Никс у тајно сниманом разговору изјавио да је његова компанија играла одлучујућу улогу у изборној кампањи америчког председника Доналда Трампа 2016. године.