Посебан пензијски стаж за судски рехабилитоване
Први Закон о рехабилитацији политичких затвореника у Србији донет је 2006. године, да би 2011. био допуњен. По тим допунама, подношење захтева за рехабилитацију било је могуће у року од пет година, односно до 2016.
После те године није више могуће поднети захтев за рехабилитацију, али се он не односи на оне поднете у законском року за које поступак још увек траје.
Тај закон о рехабилитацији утврђује и правне последице рехабилитације лица која су из политичких, верских, националних или идеолошких разлога лишена живота, слободе или других права. Наиме, рехабилитовано лице, по Закону, има право на посебан стаж, који му се рачуна у двоструком трајању за време лишавања слободе, као и на месечну новчану накнаду. Истовремено, рехабилитованом лицу време незапослености по престанку лишења слободе признаје се као посебан пензијски стаж у ефективном трајању, а најдуже до две године, ако је незапосленост наступила због повреде права и слободе.
Услов за остваривање права на месечну новчану накнаду је да рехабилитовано лице има најмање осам година посебно признатог пензијског стажа. Посебан пензијски стаж признат по том закону није исто што и стаж по Закону о ПИО па се не региструје у матичној евиденцији и не узима се за остваривање права на пензију. Другим речима, он не утиче на поновно одређивање висине пензије јер посебан пензијски стаж по основу Закона о рехабилитацији представља само основ за остваривање права на месечну новчану накнаду.
Месечна новчана накнада, односно посебан додатак који добијају лица која су судских рехабилитована, утврђује се у висини од 50 одсто просечне месечне зараде у Србији у prеthodnoj години, без пореза и доприноса, који објављује Републички завод за статистику. Право на месечну новчану накнаду рехабилитовано лице остварује од дана поднетог захтева.
На сајту Фонда ПИО објављени су подаци о висини месечне новчане накнаде за законски рехабилитована лица. Тај износ је 2012. био 18.988 динара, 2013. је износио 20.688,50, 2014. био је већи и износио је 21.966. У 2015. месечна новчана накнада била је 22.265 динара, у 2016. је била 22.216, а лане 23.049.
Месечна новчана накнада рехабилитованим лицима исплаћује се једном месечно и то 15. у месецу за prеthodni месец. У случају смрти корисника права на месечну новчану накнаду, лице које је сносило трошкове сахране нема право на накнаду погребних трошкова. Неисплаћени износи месечне новчане накнаде који припадају лицу које је судски рехабилитовано до дана смри, предмет су оставинског решења којим се утврђује законски наследник.
У Фонд ПИО је до почетка прошле године стигло 137 захтева за накнаду по Закону о рехабилитацији, али нису сви позитивно решени. На крају 2016. месечну накнаду по Закону о рехабилитацији, Фонд ПИО исплаћивао је за 57 лица која су испунила услов у погледу висине траженог посебног пензијског стажа. Највише рехабилитованих били су припадници Равногорског покрета и Југословенске војске у otaybini, индустријалци којима је конфискована имовина, политички емигранти, голооточани, али и фолксдојчери и припадници других националних мањина који су страдали невини после рата.
Месечна новчана накнада за ову години износи 23.947 динара. Она се исплаћује од 1. јануара и до корисника стиже 15. у месецу.
Љубинка Малешевић