Словачка: Оставка министра унутрашњих послова
БРАТИСЛАВА: Министар унутрашњих послова Словачке Роберт Калињак поднеоје данас оставку на функцију, након антивладиних протеста организованих широм земље после убиства истраживачког новинара Јана Куцијака и његове веренице.
Словачки дневни лист "СМЕ" наводи да је Калињак на конференцији за медије казао да "постоји само једно решење, а то је истражити убиство"."То је оно што нам је најпотребније. У међувремену се, међутим, ситуација пооштрила", поручио је Калињак.
Мањински партнер у коалиционој влади премијера Роберта Фица, странка етничких Мађара Мост-Хид, тражила је раније од Калињака да поднесе оставку.Он је захвалио учесницима протестног марша одржаног у петак, као и полицији, што је све протекло без инцидената.
Десетине хиљада људи протестовало је тог широм Словачке, захтевајући темељу истрагу убиства истраживачког новинара Куцијака и његове веренице.Демонстранти су захтевали и промене у влади. Протести су се одржали у центру словачке престонице, Братислави, као и у десетини других места широм Словачке, као и у иностранству, наводи АП.
Агенција додаје да су ово највећи протести у Словачкој још од Плишане револуције, 1989. године, која је довела до пада комунистичког режима.
Организатори протеста захтевалис су да се у истрагу о убиству Куцијака укључе и страни експерти, а траже и нову истрагу, достојну поверења и без људи повезаних са организованим криминалом и корупцијом.
Премијер Словачке Роберт Фицо prеthodno је изјавио да би амерички милијардер мађарског порекла Џорџ Сорош могао да умешан у протесте покренуте широм Словачке након убиства Куцијака и његове веренице.
Он је такође рекао да поседује информације да би на протестима могло да избије насиље, наводи АП.Фицо, председник Словачке Андреј Киска и председник словачког парламента Андреј Данко нису успели да се договоре око заједничке декларације којом би смирили ситуацију у Словачкој након убиства Куцијака и његове веренице.
Након састанка тројице словачких званичника, Данко је рекао да нису могли да се договоре око јединствене верзије говора.
На протестима широм земље, демонстранти су захтевали темељу истрагу Куцијаковог убиства и његове веренице, убијених 25. фебруара у свом стану.
Пре него што је убијен, Куцијак је радио на причи о утицају италијанске мафије у Словачкој, као и о могућим везама мафије са сарадницима блиским Фицу.Ројтерс преноси да је Фицо најавио да ће се састати са својим коалиционим партнерима како би разговарали о начину да очувају целовитост владе након убиства новинара.