Из Зрењанинске пиваре односи се последња преостала опрема
ЗРЕЊАНИН: Од Зрењанинске индустрије пива, када “Лавови” заврше посао, остаће само зграде и, ако је веровати појединцима, вредни експонати за будући Музеј пива. Ових дана, наиме, шабачка фирма “Лавови 015” у великом је послу – сече се и односи оно што је од опреме, машина и канцеларијског намештаја преостало након неколико prеthodnih продаја пропале зрењанинске пиваре.
Иначе, опрема с prеthodnе велике продаје је завршила у Сремској Митровици, у предузећу које се бави рециклирањем индустријског отпада.
“Лавови 015” су предузеће које се бави прерађивањем индустријског отпада, а било је најбољи понуђач на последњој продаји, која је одржана крајем јануара ове године. Вредност имовине која је преостала процењена је на 66,6 милиона динара, и то ђутуре, а за дупло мање пара је и купљена, исто тако - ђутуре.
Осим управне зграде, у којој су смештена Јавна установа “Резервати природе” и још неке институције и неколико зграда у власништву града, од имовине некадашње пиваре је остало свега неколико некретнина.
-За више њих се утврђује правни статус, као што су, на пример, продавница у Петровцу на Млави и у Београду - потврдио је стечајни управник Драган Божић.
Једна од најстаријих српских пивара и један од првих индустријских погона у граду на Бегеју, деценијски бренд Зрењанина и његове привреде, непрекидно је производила пиво од 1745. до 2006. године. Приватизована је 2003. године, а нови газда - контроверзни војвођански бизнисмен Момчило Рајић, убрзо је прекинуо производњу и ставио катанац на ЗИП. Без посла је остало око 250 радника, који испрва нису могли да реше свој радно - социјални статус, пошто им газда није уплаћивао пензијско осигурање. Над пиваром је, на предлог града Зрењанина, јула 2010. године, након што је Рајић покушао да однесе производне машине, када је интервенисала и полиција, покренут стечајни поступак. Локална самоуправа је имала право да затражи стечај због дугова које је Рајић оставио граду и пореској управи.
Ж. Балабан