Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Епидемија морбила проглашена и у Кикинди

11.03.2018. 10:57 11:00
Пише:
Фото: pixabay.com

Епидемија морбила проглашена је у Кикинди с петоро оболелих. У Институту за јавно здравље Војводине кажу да је у Војводини до сада 80 особа оболело од малих богиња, а у Новом Саду регистрована су 33 случаја болести.

Од почетка октобра у Србији је регистровано укупно 3.340 случајева малих богиња, од којих је 1.705 лабораторијски потврђено у Институту “Торлак”, а девет особа преминуло је од последица болести.

Према подацима “Батута”, епидемије малих богиња пријављене су у четвртак, 8. марта, на територији града Кикинда с пет оболелих и у селу Новаци на територији општине Уб с три оболела. Завод за јавно здравље Ужице пријавио је породичну епидемију малих богиња у Ужицу са двоје оболелих.

Први смртни случај од малих богиња био је 27. децембра прошле године када је Клиника за инфективне и тропске болести у Београду пријавила смртни исход код особе узраста 30 година из Београда, која није била вакцинисана. То је први смртни исход од малих богиња регистрован после 20 година у Србији. Свега неколико дана касније, 3. јануара, Клинички центар у Нишу пријавио је смртни исход код детета узраста две године из Алексинца, које није било вакцинисано.

- Пацијенткиња рођена 1997. године која је била хоспитализована у Инфективној клиници у Нишу преминула је 22. јануара. Клиника за инфективне и тропске болести у Београду је 19. фебруара пријавила смртни исход код особе узраста 45 година из Београда. Према подацима Клинике за инфективне и тропске болести у Београду смртни исход од малих богиња регистрован је код особе рођене 1988. године. Клинички центар Ниш пријавио је 1. марта смртни исход код детета узраста четири године из Врањске бање, које није било вакцинисано. Клиника за инфективне и тропске болести у Београду пријавила је 5. марта смртни исход код особе узраста 40 година из Београда. Дан касније, 6. марта, иста Клиника пријавила је смртни исход код две особе узраста 29 и 43 године из Београда - кажу подаци “Батута”.

Од почетка новембра 2017. године епидемије малих богиња пријављене су на територији града Београда (1175 оболелих), града Краљева (252 оболела), града Ниша (726 оболелих) и општине Бујановац (55 оболелих), а од почетка децембра 2017. године и на територији града Смедеревска Паланка (два оболела) и општина Велика Плана (седам оболелих), Бојник (79 оболелих) и Бор (осам оболелих).

Од почетка јануара 2018. године епидемије малих богиња пријављене су на територији града Новог Сада (33 оболела), града Лесковца (112 оболелих), града Смедерева (14 оболелих), општине Сурдулица (151 оболели), општине Шабац (28 оболелих), насељу Меховине на територији општине Владимирци (три оболела) и селу Житни Поток на територији општине Прокупље (девет оболелих).


Трећина оболелих завршила у болници



Најмлађа оболела особа стара је 15 дана, а најстарија 70 година. Највећи број оболелих је у узрасним групама млађим од пет и старијим од 30 година. Већина оболелих, 95 одсто, невакцинисана је, непотпуно вакцинисана или непознатог вакциналног статуса.- Од укупног броја оболелих, 33 одсто је било хоспитализовано или је хоспитализација у току. Од тежих компликација малих богиња регистровано је запаљење мозга код једне и упала плућа код 360 оболелих особа - кажу у Институту за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.


Од почетка фебруара 2018. епидемије малих богиња пријављене су на територији општина Тутин (95 оболелих), Ваљево (33 оболела), Прешево (21 оболели), Власотинце (23 оболела), Нови Пазар (22 оболела), Владичин Хан (24 оболела) и Пожаревац (шест оболелих).

Од почетка марта 2018. године епидемије малих богиња пријављене су на територији градова Врање (33 оболела), Зајечар (14 оболелих) и Кикинда (шест оболелих), као и у селу Новаци на територији општине Уб (три оболела).Породичне епидемије малих богиња пријављене су у Руми (три оболела) и Ужицу (два оболела).

Случајеви оболевања од малих богиња регистровани су и у Суботици (два), Крушевцу (пет), Трстенику (један), Чачку (два), Ужицу (осам), Бајиној Башти (један), Неготину (један), Књажевцу (два), Бољевцу (један), Руми (два), Сремској Митровици (три), Инђији (два), Старој Пазови (један), Пећинцима (један), Врбасу (један), Пироту (десет), Димитровграду (два), Белој Паланци (један), Бабушници (два), Лебану (један), Медвеђи (један), Крагујевцу (три), Тополи (један), Љигу (један), Мионици (један), Осечини (један), Јагодини (четири), Ћуприји (два), Деспотовцу (два), Владимирцима (један), Богатићу (два) и Зрењанину (два).

Љ. П.

Пише:
Пошаљите коментар
Епидемија морбила у Србији: У Новом Саду 12 оболелих

Епидемија морбила у Србији: У Новом Саду 12 оболелих

11.01.2018. 15:37 15:40
Вакцинација је једини начин да се заустави епидемија морбила

Вакцинација је једини начин да се заустави епидемија морбила

04.01.2018. 17:41 17:42
У Новом Саду проглашена епидемија морбила

У Новом Саду проглашена епидемија морбила

04.01.2018. 17:35 17:36