Иванић обишао српске цркве и манастире на КиМ
ВЕЛИКА ХОЧА: Члан Председништва БиХ из Републике Српске, Младен Иванић, у наставку посете манастирима и црквама Српске православне цркве на Космету, посетио је Велику Хочу, манастир Зочиште, манастире у околини Призрена и Грачаницу.
Током тродневног обиласка српских манастира на Косову и Метохији, Иванић је у Призрену посетио цркву Богородице Љевишке, Саборну цркву светог Ђорђа, Манастир светих архангела и призренску Богословију, где је разговарао са свештенством, наставницима и ученицима и српским народом који живи на Космету.
Како је саопштено из Иванићевог кабинета, он је том приликом рекао да је срећан што је поново на Косову и Метохији и што је имао прилику да борави у Пећкој патријаршији, али и у бројним српским манастирима и црквама.
”Обавеза свих нас који радимо јавне послове је да помогнемо и да будемо са нашим људима на Косову и Метохији, јер њима и наш боравак овде значи много. Косово и Метохија су значајни за српски народ, чему увек морамо да се враћамо и што увек морамо да третирамо као своје. Космет и његове светиње заслужују заједничку подршку”, рекао је Иванић.
У Великој Хочи, Иванић је разговарао са месним свештеником, црквеним одбором и становништвом.
”Срећан сам што сам имао прилику да посетим енклаву у којој живи око 700 Срба. Невероватан је осећај видети тај ентузијазам, вољу и снагу коју имају ти људи да остану. Српски народ овде заиста показује невиђену виталност. У скоро немогућим условима успева да опстане, функционише и живи”, рекао је.
У манастиру Зочиште, у Епархији рашко-призренској, Иванића су, како се нводи, дочекали монаси, који су га упознали са животом и проблемима у овој епархији.
Манастир Зочиште уништен је 1999. године, а обновљен 2004.
У Манастиру светих архангела у Призрену, који је такође споменик културе од изузетног значаја, Иванића је дочекао игуман Михајло.
Иванић је, такође, обишао и Призренску богословију, где је разговарао са наставницима и ученицима.
У Грачаници Иванић је разговарао са владиком рашко-призренским Теодосијем о положају Српске православне цркве, српским светињама и положају српског народа на Косову и Метохији.