Приказом монографије о Петру Краљу обележен Дан матерњег језика
БЕЧЕЈ: Народна библиотека Бечеј је поводом Међународног дана матерњег језика организовала приказ монографије „Краљ“ у ком је ауторка Анита Панић на изузетан начин представила живот и дело барда нашег глумишта Петра Краља (1941 -2011.).
- Ово није бајка, али је прича о једном Краљу, о владару позоришне сцене, чудесних стихова и људске доброте, и то од оне посебне сорте, која се ретко среће у овом 21. веку. Живео је Краљ у свом необичном краљевству, у непрестаној потрази за оним што је лепо. Увек нас је својом глумачком игром подсећао на то да у себи нисмо довољно однеговали способност да се радујемо и играмо. Радио је са убеђењем да ради важан и сложен посао -, наглашава ауторка Монографије „Краљ“ Анита Панић.
Појаснила је ауторка како је дошла на идеју да се прихвати компликованог, тешког и лепог посла у трајању од годину и по дана.
- Писала сам фељтон „Јунаци туђих судбина“, који је био скуп есеја о глумцима. Тад се родила идеја да проширим причу о неком глумцу и одлучила сам да буде о Петру Краљу. Можда зато што се његово презиме није писало великим словом без разлога, јер не само да је био краљ глумишта, него и краљ људске доброте и искрености. Волео је да воли људе и да му људи узврате љубав – додала је Анита Панић.
Монографија је мозаик Краљеве глумачке уметности и људске личности са много анегдотских, сентименталних и хуморних белешки, стручне оцене о његовом глумачком и педагошком раду, описима појединих врхунских креација, чињеницама из богате биографије оплемењене изабраним фотографијама, од којих се 80 одсто први пут појављују, и списак више од 300 улога. Део су и сведочења његових пријатеља, колега уметника, сарадника и обичних људи.
Поред казивања ауторке Аните Панић, Бечејци су имали прилику да се подсете на стваралаштво великана српске глумачке сцене и путем видеа са шездесетак фотографија, затим видео снимка инсерта из представе „Тола Манојловић“ и рецитовања песме Лазе Костића „Санта Марија дела Салуте“. Ауторка је даровала Монографију „Краљ“ домаћину, па ће житељи највеће потиске вароши моћи да је прочитају.
В. Јанков