Конкурс за стипендије од по 5.000 евра за више жена у науци
НОВИ САД: Младе жене које се баве научноистраживачким радом у области природних наука могу да конкуришу за националне стипендије у оквиру светски познатог програма “За жене у науци”. Конкурс је у току и траје до 31. марта, а у склопу новог циклуса овог програма биће додељене три стипендије, свака у износу од по пет хиљада евра у динарској противвредности.
За стипендије „За жене у науци“ могу да конкуришу научнице које се баве истраживањима у области природних наука, имају до 35 година и уписане су на докторске студије или су их већ завршиле. Детаљне информације о томе како се пријавити, укључујући пријавни формулар и општа правила конкурса за ову годину, могуће је наћи на интернет адреси www.zeneunauci.co.rs.
Овогодишње стипендисткиње ће бити проглашене на свечаној церемонији у Београду најесен.
Лореал-Унеско „За жене у науци“ је јединствени, светски познат програм креиран да промовише и охрабри жене које доприносе научном напретку у целом свету.
Постоји од 1998. године када су установљене Награде „За жене у науци“, коју годишње добија пет најуспешнијих научница у свету. Данас овај програм, поред награда, обухвата и иницијативу „Интернационалне звезде у успону“,као и регионалне и националне стипендије „За жене у науци“ које се сваке године додељују младим научницама широм света.
Програм националних стипендија, део је великог глобалног програма Лореал – Унеско „За жене у науци“ који укључује различите видове подршке и афирмације улоге жена истраживача и њиховог доприноса научном напретку.
Тренутно постоји у више од 50 земаља широм света, а у Србији је покренут 2010. године и реализује се у партнерству Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Националне Комисије за Унеско и компаније Лореал Балкан.
Ове стипендије се додељују сваке године и имају за циљ даље научно и професионално усавршавање младих научница, а уједно представљају и вид подршке овим талентованим и посвећеним женама да, у тренутку који је можда преломан за њихову научну каријеру, унапреде свој научно истраживачки рад и подстицај да наставе да се баве науком у Србији. Учешћем у овом програму младим научницама је такође омогућен приступ међународној заједници жена у науци.
Д. Д.