Бачки Петровац: Како наплатити комуналне услуге у празним кућама?
БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: Један од проблема у Бачком Петровцу и Кулпину у последњих десет година представљају празне куће, што закон не познаје када су комунални рачуни у питању, јер ипак је потребно платити макар одношење смећа, чак и када у тој кући неко не брави, већ долази само повремено.
Директор ЈП „Прогрес” у Бачком Петровцу Љубомир Кабић каже да у Бачком Петровцу и Кулпину има 777 кућа, у којима нико не живи стално, што је величина једног Маглића.
Те празне куће су обично друга или трећа кућа неког домаћинства, или су се власници одселили за Словачку, па повремено дођу за време празника, појашњава Кабић.
Иако је наплативост рачуна овог јавног предузећа 70 одсто, проблем представљају управо празне куће, које „Прогрес” задужује само за одношење смећа, односно 150 динара.
Ту је највећи проблем вода, коју не можемо да очитамо. Ми тачно знамо колико је воде изашло, а колико смо наплатили, међутим има много воде која се не наплаћује, а потиче од потрошње у тим кућама, каже Кабић.
Почела је акција, у којој ће се очитавати бројила само из празних кућа и направљен је распоред, те ће се тачно знати ког дана ће се очитавати која улица.
Грађани ће морати тада или да дођу, или сами да пријаве стање бројила, у супротном зваћемо комуналну инспекцију, како би отворили кућу, каже Кабић, међутим, додатни проблем је што Бачки Петровац има само једног комуналног инспектора, те се моле грађани да се одазову акцији.
Да су већи приходи комуналаца, биле би веће инвестиције, које су опет важне за грађане. Иако је оснивач локална самоуправа, буџет ЈП „Прогрес” је независан од општине и износи око 80 милиона динара.
Од октобра 2016. године обновили смо сву механизацију, купили смо нови камион путар, руку за кошење, нову цистерну, трактор, ровокопач, булдожер, а од тога смо приходовали пет милиона динара прошле године, док су раније приходи од механизације били 100.000 динара, каже Кабић и додаје да им је зато потребно да повећају ниво наплате рачуна.
Комуналци траже нове начине да остваре боље пословање, коришћењем права да се баве услужним делатностима грађанима. Те тако, пошто су неки делови насеља и даље без канализације и грађани имају септичке јаме, цистерне комуналног предузећа односе канализацију, а кроз машинске и грађевинске радове, крчењем шибља, грања, предузеће и на тај начин остварује добит.
Наш ровокопач ради свакодневно што за предузеће, што за физичка и правна лица. Учествујемо и у комасацији земљишта, истиче Кабић.
Булдожер уклања депоније, али ради и на насипању путева. Основни проблеми на које се грађани жале су комунални проблеми, а предузеће најбоље послује у сфери рециклаже, као и механизације, од којих су и најбољи приходи.
Редовно одржавамо пијацу, али и три гробља у Бачком Петровцу и два у Кулпину, одржавамо и зелене површине, дрвеће, стазе, каже Кабић.
Ове године највише ће се инвестирати у канализацију која је највећи проблем, али и секундарну сепарацију рециклажног отпада на депонијама. С пролећа ће се кренути у уређење паркова, а орезивање дрвећа већ је почело.
Суштина је да ми послујемо добро и онда да се други угледају на нас, да имамо сређене паркове, депоније, са канализацијом и водоводом имамо проблем, али ту нисмо усамљени случај у Војводини. Битно је да се трудимо да будемо што бољи, истиче Кабић.
Маша Стакић