Војничком дисциплином до перфектних играча
Балетска школа у Новом Саду ове године обележава седам деценија од оснивања. Давне 1947/1948. године, у згради у Јеврејској улици у којој се и данас налази, школа је почела да ради у једној сали са дрвеним подом и фуруном бубњаром.
Селила се три пута и поново вратила у Јеврејску. Велики јубилеј ова школа прославиће годишњим концертом 5. марта у Српском народном позоришту, који ће окупити некадашње и садашње ученике и приказати развој те културне институције кроз седам деценија рада.
„Школа се кроз постојање сваки пут селила у мало већи простор јер се ширила“, објашњава директорка Балетске школе Сања Вучуревић. „Најпре само основна, временом је основана и средња школа за класичан балет, да би се 2003. године и та средња проширила смеровима за савремену и народну игру. Пуно је деце и посла, и понестаје нам простора свакодневно, те једва чекамо да се преселимо у нову Музичко-балетску школу која се гради на Лиману ИИИ.
Недостаје нам сцена и простор где би наши ученици могли много чешће да наступају и стичу искуство. Наравно, СНП нам излази у сусрет колико може, али је “трагедија” Новог Сада што само Мала и Велика сцена тог позоришта имају услове за наступе класичног балета. Надамо се да ће тај сегмент нашег рада моћи да се истакне у новој школи, где ћемо имати концертну дворану.“
Уз слављенички концерт и изложба
Годишњи концерт у марту, којим ће Школа званично прославити јубилеј, биће сецифичан по томе што ће, осим свих садашњих ученика, наступити и бројни балетски уметници који су остварили солистичке каријере у земљи и окружењу, а поникли су у новосадској Балетској школи. Међу њима би требало да буду Бранкица Мандић, Јовица Бегојев, Тамара Љубичић, Јелена Лечић и други.
Концерт ће пратити изложба фотографија у фоајеу СНП-а, где ће бити приказан развој школе од оснивања до данас, а поставку ће припремити ученици са смера фотографије, из школе „Богдан Шупут”, у знак дугогодишње сарадње те две образовне установе.
Наша саговорница, која Балетску школу памти још од раног детињства, каже да се кроз време пуно тога променило, а да је, и поред разних друштвених околности, играчки ниво будућих балерина и балетана који се ту школују ишао само узлазном путањом. У поређењу са педесетим годинама прошлог века и првим матурантима, те “златним” седамдесетим, Сања Вучуревић тврди да је данашњи квалитет неупоредив. Томе је допринела и пооштрена селекција ученика за средњу школу, те данас само “пробрани” уписују неки од три смера - класичан балет, савремену или народну игру.
„Морам да захвалим нашим ученицима и њиховим родитељима, а нарочито основцима. Ако су преподне код нас, поподне су у редовној школи, па увече опет долазе на пробе. Код нас влада војничка дисциплина јер само тако можемо доћи до резултата, а њихова радост и жеља да нешто науче и изађу на сцену је заиста велика. Најлепше је што ће у марту сви имати прилику да наступе на концерту“, каже директорка.
Домаћин републичког такмичења
Поред концерта, Балетска школа се ове године спрема за још један велики догађај, те ће крајем марта бити домаћин Републичког такмичења, које ће се одржати на Малој сцени СНП-а. Уз то, три ученице, које су биле лауреати prеthodnog државног такмичења, наступиће овог месеца на међународном балетском такмичењу у Берлину.
Радост наступа не осећају само ученици и наставици, него и новосадска публика која, по оцени наше саговорнице, обожава балет. Како она каже, све представе класичног балета које су тренутно на репертоару су веома квалитетне, па, тиме, и распродате, уз опаску да би волела да се политика репертоара озбиљно води у наредим годинама.
Д. Ристић