Хан: Уједињење Европе потпуно тек пријемом Западног Балкана
БЕОГРАД: Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан изразио је данас уверење да уједињење Европе, које је почело 1989, може бити потпуно тек након приступања Западног Балкана, и поручио да је у фокусу тог процеса владавина права, која је темељ Уније, и да неће моћи да се увезу отворена билатерална питања.
Хан је, на конференцији "Стратегија за Западни Балкан - Отварање пута ка приступању ЕУ", подвукао да је ЕУ пројекат мира, стабилности и просперитета, који може бити потпун само ако Западни Балкан постане његов део.
Хан је говор започео подсећањем на речи председника Европске комисије Жан-Клод Јункера од прошлог септембра, да будућност ЕУ није само у 27 чланице, да Стратегија проширења, која је усвојена ових дана, ставља заувек ван сумње јасну европску перспективу за Србију и цео регион.
Истакао је да чланство у ЕУ земаља Западног Балкана није само циљ тих држава, већ и саме Уније.
"Овом стратегијом смо Србији и другим землајма у региону дали индикативни временски оквир за приступање. Чланство у Унији је донедавно деловало далеко и недостижно, али то више није случај. Србија сада има перспективу за 2025.годину. Ако земља уради свој део, испуни услове биће потенцијално спремна за тај датум", указао је европски комесар.
Он је подвукао да тај датум није уклесан у камену, и да не значи да Србија може да га сачека скрштених руку, наводећи да то није бланко чек, већ да су потребне бројне реформе које је неопходно реализовати.
"Стратегија има потенцијал да ''ресетује'' реформе и представља подстрек како би се све што је планирано реализовало. Добићемо један нов замах за реформе. Стратегија се односи на читав регион и потврђено је у њој да је Србија предводница када је реч о земљама Западног Балкана", поручује Хан.
Према његовим речима, у најбољем интересу Србије јесте да регион буде стабилан и миран на путу ка ЕУ.
"Уверен сам да ће Србија као највећа и најважнија земља у региону предводити и дати пример другима и да ће то бити снажан подстрек читавом Западном Балкану. Веродостојна перспектива подразумева кредибилне реформе и процес придруживања не подразумева бесплатне улазнице. Будуће приступање у потпуности ће завистити од конкретних резултата сваке земље појединачно", нагласио је Хан.
Владавина права, како је подвукао, представља темељ на којој се заснива ЕУ, па ће све земље морати да се ње држе и биће у фокусу приступног процеса.
"Владавина права и реформе у тој области су дефинитивно нешто што мора да се реализује, не може да остане само на папиру. Није само реч о пуком усвајању закона, већ владавина права представља трансформативне процесе. Сада смо на кључном раскршћу и све то можемо постићи ако Србија крене да се бави кључним слабостима. Видимо да морамо ојачати институције и у бројним областима морамо видети како раде", објаснио је он.
Србија, како је истакао, мора речи да преточи у дела, како би ЕУ била уверена да се ствари мњају на терену.
Говорећи о регионалном помирењу, Хан је рекао да Србија мора да пређе, не само тежак транзициони пут до демократије и тржишне економије, већ мора, као и читав регион, и да се суочи са прошлошћу.
"Мора да реши нерешене билатералне спорове, и то је важно за ЕУ, али и вас као земљу која тежи ка чланству. Ми ћемо одбити да прихватимо да се увезу нерешена питања и зато Србија мора да реши билатерална питања, и границе. Србија мора да неповратно реши и закључи правно обавезујући споразум са Приштином", рекао је европски комесар.
Хан је изразио уверење да је сада нова прилика за Београд и Приштину да за свагда реше отворена питања.
"Прави тренутак је сада", нагласио је Хан, похваливши председника Србије Александра Вучића за покретање унутрашњег дијалога, додајући да је у њему треба да учествују сви делови друштва и кажу своје мишљење како би Србија била сигурна да има заједничко донето решење за будућност.
"Перспектива чланства у ЕУ није само у интересу Србије, већ и саме Уније. То је стратешка инвестиција у снажну и уједињену Европу коај се заснива на заједничким вредностима, која ће донети реформе", поновио је европски комесар.
Рекао је да реформе морају да се спроведу на Балкану и да то захтева подршку ЕУ, која је спремна да додатно инвестира.
Хан је подсетио да је дефинисано шест водећих иницијатива за подршку региона, а да ће у приступном процесу бити повећана помоћ, односно средства релоцирана.
"Ми вам дајемо перспективу и инструменте који су вам потребни. Перспектива чланства до 2025. је амбициозна, а да би постигла циљеве, Србија мора да удвостручи своје напоре, мора да укључи све делове друштва у тај процес", нагласио је европски комесар.