Нови Сад добија Дечји културни центар, Апотека приватног партнера
Нови Сад ће добити нову установу, Новосадски дечји културни центар, потом и целокупно власништво над зградом некадашњег Радничког универзитета, односно Новосадског отвореног универзитета, а за Апотеку „Нови Сад“ тражиће се приватни партнер, одлучила је Скупштина града на радној седници.
Претходно, на свечаној седници, одборнице и одборници одлучили су да Фебруарску награду Новог Сада за 2017. годину доделе проф. др Тихомиру Вејновићу.
Градоначелник Милош Вучевић, у обраћању новинарима пред седницу, истакао је да су преузимање зграде Радничког и пројекат јавно-приватног партнерства (JPP) за Апотеку „Нови Сад“ неочекивано значајне тачке за прву седницу градског парламента у овој години.
„Након дуго времена Град ће постати власник зграде, што је предуслов да се приступи решавању проблема с том грађевином“, изјавио је Вучевић.“ Имаћемо далеко прецизнији преглед ситуације и шта се може с њом урадити. Након преузимања – а верујем да ће нам Република пренети власништво – урадићемо економске анализе да бисмо видели шта је најисплативије за буџет Града – да ли ће тамо бити јавне службе, да ли ћемо звати приватне партнере, да ли ћемо користити део за старт-апове...“.Он је напоменуо да је такође значајно што ће град добити зграду уместо бетонског костура некадашњег Радничког.
Коментаришући предлог пројекта JPP-a за Апотеку „Нови Сад“, Вучевић је истакао да је то први такав подухват у Србији што се тиче државних апотекарских установа.
„Нисмо се играли лаких решења, понудили смо институционално, концептуално, не само најзаконитији него и најодговорнији и, по мени, најбољи начин да се реши тај проблем. То је шанса да помогнемо Апотеци и запосленима, који су били партнери у овом процесу који, без њих, не бисмо могли доведести до краја“, казао је Милош Вучевић.
По градоначелниковим речима, пројекат за сада предвиђа да јавни партнер има трећину власништва, приватни партнер две трећине, с тим да Град задржава власнички посед над Апотеком, под чијим ће се брендом пословати на такав начин десет година. Вучевић је нагласио да пројекат предвиђа да мрежа апотека, које су у свим деловима града, буде сачувана. Приватни партнер био би у обавези да уложи 249 милиона динара, да исплати неисплаћене плате запосленима, задржи оне који су остали, и да уложи 70 милиона динара у залихе. Заузврат, добија Галенску лабораторију, просторије, опрему и постојеће залихе.
Након краће паузе после свечане седнице, у подне је отпочело и радно заседање новосадског парламента. Прво је на дневном реду било оснивање Новосадског дечјег културног центра (НДКЦ). Члан Градског већа за културу Далибор Рожић бранио је предлог као последицу културне политике и стратегије, те додао да је формирање те кровне установе културе за децу и младе пројектовано у Акционом плану.
Одборници из редова Српске радиклане странке и Демократске странке нису критиковали сам предлог, радикали су га и подржали, већ су изражавали сумњу да је запошљавање у новој установи радника Новосадског отвореног универзитета (НОУ) цена коју Град плаћа за преузимање зграде Радничког, односно Новосадског отвореног универзитета.
Председник одборничке групе СРС-а Ђурађ Јакшић тако је рекао да, иако подржава оснивање НДКЦ-а, именовање Љиљане Гантар у привремени Управни одбор, а њене ћерке Александре Лукић за привремену директорку, представља класични сукоб интереса. Рожић је пак на критике одговорио да су у питању привремене функције, и да је њихов задатак да створе услове да се оформе редовна управљачка тела НДКЦ-а, који би, по његовим речима, функционисао у садашњим просторијама НОУ-а у Радничкој улици 20.
На ред долази Спенс
„После Апотеке идемо одмах на Спенс“, казао је градоначелник Милош Вучевић, наводећи да се и за то предузеће припрема план санације. „Град ће ту водити рачуна о спортским садржајима, теренима, објектима. Ми ту не можемо да се играмо, Град мора да задржи управљачка права и да омогући нашим спортистима и грађанима да се баве спортом и да се одржавају спортски догађаји.“
Он је напоменуо да ће ове године Спенс бити домаћин великим спортским манифестацијама.Рекао је да Град не би требало да издваја више новца за Спенс да би изнајмљивао тамошње локале, већ да то приватници боље раде. Услови и амбијент пословања су се променили и јавни сектор с тим не може да се носи, сматра Вучевић, али напомиње и да рушење Спенса није реална опција.
Ситуацију је у наредној тачки дневног реда мало разјаснила чланица Градског већа Мира Раденовић, која је, образлажући предлог одлуке којом Град од државе тражи преосталих девет десетина власништва над зградом Радничког, казала да се НОУ пре неколико дана одрекао права коришћења тих девет десетина. Она је додала да су се стекли услови да се та зграда преда Новом Саду и да после две деценије буде реконструисана.
Одборничка група СРС-а подржала је и тај предлог, док су демократе биле начелно „за“, али им је сметало што власт није јасно указала на везу између судбине НОУ и његових запослених и саме зграде.
Након расправе о прве две тачке, Скупштина је усвојила и низ одлука у вези с урбанистичком документацијом, те програм инвестиција за ову годину Градске управе за имовину и имовинско-правне послове вредан 196 милиона динара, из којег ће се проширивати вртић у Гагариновој 10, градити зграда МЗ Сајлово, те зграда на Булевару Михајла Пупина 20. Усвојен је и извештај о процени фер вредности СПЦ „Војводина“, која износи око 60 милиона евра.
Предлог о JPP-u за Апотеку „Нови Сад“ пред Скупштином је образлагао председник Радне групе за санацију те установе Радован Иветић, који је рекао да је Апотека ушла у губитке након што је 2013. године омогућено да и приватне апотеке издају лекове на рецепт, док нису у обавези да спроводе јавне набавке. Иветић је истакао да су превдиђања да би тај модел партнерства за десет година, на колико је предвиђено партнерство, донео добит од 991 милион динара. Како је објаснио, после усвајања пројекта следи тендер за приватног партнера, па склапање уговора, који на крају одобрава Скупштина града, да би почетком јуна цео процес био завршен.
Против тог предлога биле су одборничке групе СРС-а и ДС-а, које су за лоше стање у Апотеци окривиле државу, тражећи и одговорност руководства установе. Осим тога, жалили су се и на кашњење предлога пројекта, за шта је, по одговорима из редова владајуће коалиције око СНС-а, узрок то што је надлежна државна комисија пројекат одобрила у понедељак.
Фебруарска награда проф. др Тихомиру Вејновићу
Новосадски лекар проф. др Тихомир Вејновић, специјалиста гинекологије и акушерства и субспецијалиста перинатологије, редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Новом Саду и управник Клинике за гинекологију и акушерство КЦ Војводине, добитник је градске Фебруарске награде за 2017. годину, одлучено је на данашњој свечаној седници Скупштине Града Новог Сада.
Највише градско признање додељено је Вејновићу за истакнути академски и клинички ангажман са међународно признатим резултатима рада у здравству, изузетан допринос научноистарживачкој делатности у медицини и остварена визионарска достигнућа у новим здравственим технологијама и организацији здравствене заштите, саопштено је из Скупштине града.
Ово признање Скупштина града додељује грађанину за обједињене напоре који су у духу слободарских традиција Града, неговања међуљудске толеранције и јединства свих његових грађана за активности и дела која афирмишу име и традицију, славу и реноме Града Новог Сада, допринос у култури, уметности, књижевним делима, изучавању историјске грађе и научно истраживачке делатности у целини и истакнутом ангажману у хуманитарним, социјалним и здравственим областима, а поводом Дана Града – 1. фебруара, дана када је 1748. године Нови Сад проглашен слободним краљевским градом.
Фебруарска награда у правим рукама
Коментаришући избор проф. др Тихомира Вејновића, лекара специјалисте гинекологије и акушерства и супспецијалисте перинатологије, редовног професора Медицинског факултета Универзитета у Новом Саду и управника Клинике за гинекологију и акушерство КЦ Војводине, за лауреата Фебруарске награде, градоначелник Милош Вучевић изјавио је да је награђен најбољи кандидат.
„Ради се о једном угледном грађанину овог града, познатом и признатом лекару, који је посебно ангажован у једној области здравства која је од прворазредног значаја за заједницу. Ова награда је на неки начин и захвалност Града свим запосленима у новосадском породилишту, једно велико хвала за то што се тамо роди око 6.000 беба годишње“, поручио је Вучевић.
С. Крстић