Ненад Поповић посетио Шнајдер електрик ДМС: Најбољи пример споја науке и привреде
Софтверску ИТ компанију Шнајдер електрик ДМС у Новом Саду која се бави истраживањем, развојем и инжењерингом у области управљања електроенергетским системима, запошљава 1.500 инжињера и прошле године је извезла своје производе у ведности од 40 милиона евра, посетио је министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.
Министар је обишао радне просторије компаније и серверску собу да би одржао и радни састанак с руководицима Шнајдер електрик ДМС на којем је било речи о перспективама ИТ сектора и спремности државе да томе допринесе.
„Импресиониран сам оним што сам видео. Ово је нешто најквалитетније и најбоље што Србија може да понуди целом свету. Производи, софтвери компаније Шнајдер електроник ДМС користе се на свим континентима. У последњих 10 година одавде је извезен софтвер у највеће градове света, као што су Лос Анђелес, Њујорк, па до градова Аргентине, Кубе, Африке и Индије… У овој компанији ради, директно или иниректно, 1.500 младих инжињера који су завршили Факлутет техничких наука у Новом Саду, Електротехнички факултет у Београду или неки од техничких факултета у Србији. Ово је најбољи пример споја науке и привреде“, рекао је министар Поповић, истакавши да је изузетно важно да млади људи који заврше факултете, одлични студенти, имају могућност да раде у потпуно истим, ако не и бољим условима него њихове колеге у Америци, Лондону, Манчестеру или било ком другом граду у развијеном свету.
По речима министра Поповића, потенцијали извоза софтвера и памети ове комапније и техничких факултата Србије су огромни и, с обзиром на то да су “паметне мреже” у свету тек у повоју, у предстојећим годинама компанија ДМС имаће простора за још веће резултате.
О дометима и квалитету компаније ДМС, по речима министра сведочи и то што је део једног великог система једне од навећих светских компанија као што је Шнајдер електрик. Такође, по оцени компаније Гартнер, једне од најреномиранијих у глобалним анализама ИТ сектора, ДМС је прва у свету области креирања софтвера за управљање дистрибутивним системима.
„Ово је врста компаније која не ради само за себе, него за цео град, помаже Универзитету, ФТН-у у Новом Саду. Основала је и Центар за младе таленте за обуку најталентованије деце из основних и средњих школа која показују изузетне склоности ка техници. Обучавање из програмирања и математике је за ту децу бесплатно“, истакао је министар Поповић.
Генерални директор компаније Шнајдер електрик ДМС Нови Сад Драган Поповић, изразио је задовољство због интересовања Владе за ИТ сектор.
„Наш програм заиста има огроман потенцијал. То значи да се наш посао може проширити на још низ држава. Имамо велик број пројеката и захтева. Такође, велико је и интересовање за инжињере нашег профила, и то у комплетној индустрији. Овакве инжињере траже највеће светске компаније као што су Гугл, Мајкрософт и ИБМ, што сведочи о знању и квалитету којим располажемо“, рекао је генерални директор СЕ ДМС НС Поповић, изневши и процену да у овој години извоз компаније СЕ ДМС НС може бити и већи од 65 милиона евра.
В. Црњански
Поповић: Новац од КРИК-а ћу уплатити деци без родитеља
Министар без портфеља задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић казао је да ће сав новац од пресуде против истраживачје мреже КРИК уплатити у хуманитарне сврхе за потребе деце без родитеља.
Поповић је данас посетио компанију "Шнајдер електрик ДМС" у Новом Саду, где је новинарима рекао да је сигуран да ће суд пресудити у његову корист.
На питање новинара зашто се у тужби против КРИК-а не помиње то што је та истраживачка мрежа навела да министар без портфеља има фиме у свом власништву у офшор зонама, Поповић је поновио да су све његове компаније регистроване у Европи и Русији, те да не жели да се меша у судски поступак.
"Оставимо то суду... Све о КРИКУ сам већ рекао", казао је Поповић.
КРИК је, наиме, објавио текст о "Рајским папирима", где се наводи да Поповић поседује компаније у офшор зонама.
Министар је те наводе демантовао, а потом и тужио ту истраживачку мрежу због, како је наведено, објављивања лажних информација.
(Тањуг)