Епидемија морбила у Србији: У Новом Саду 12 оболелих
Од почетка октобра 2017. године до данас, на територији Србије, укључујући и територију надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица, регистровано је укупно 949 случајева малих богиња, од којих је 435 лабораторијски потврђено у Институту Торлак.
Најмлађа оболела особа је узраста два месеца, а најстарија 60 година. Највећи број оболелих је у узрасним групама млађим од пет и старијим од 30 година.
Од малих богиња до сада су умрле две особе, Београђанин стар 30 година и двогодишњи дечак из Алексинца. У епидемији малих богиња у српским енклавама на Космету регистрована је 281 оболела особа.
Од почетка новембра 2017. епидемије малих богиња пријављене су на територији Београда (311 оболелих), Краљева (118 оболелих), Ниша (143 оболела) и општине Бујановац (три оболела), а од почетка децембра 2017. и на територији Смедеревске Паланке (два оболела) и општина Велика Плана (шест оболелих), Бојник (19 оболелих) и Бор (четири оболела). Од јануара 2018. епидемије малих богиња пријављене су на територији Новог Сада (12 оболелих) и Лесковца (15 оболелих). Завод за јавно здравље Пожаревац пријавио је епидемију малих богиња на територији општине Смедерево с пет оболелих. Породичне епидемије малих богиња пријављене су у Тутину (пет оболелих) и Врању (два оболела). Лабораторијски потврђени случајеви малих богиња регистровани су и у Суботици (један), Прешеву (три), Врању (један), Крушевцу (три), Чачку (један), Ужицу (један), Шапцу (два), Неготину (један), Руми (један), Власотинцу (два), Тутину (један), Новом Пазару (два), Пироту (два), Лебану (један) и Књажевцу (један).
Љ. П.