Обележена 76. годишњица рације у Бачкој
Председник Покрајинске владе Игор Мировић присуствовао је централном помену у Жабљу којим је обележена 76. годишњица злогласне јануарске рације 1942. године у јужној Бачкој.
Парастос у Храму преноса моштију Светог оца Николаја у Жабљу, служио је епископ бачки др Иринеј у знак сећања на невино страдале Србе, Јевреје и Роме.
„Свим невиним жртвама тог страшног и обезљуђеног времена одајемо заслужену пошту, са истим порукама које данас шаљемо из Жабља, да мржња више никада не сме да овлада људским душама, а невина крв да испрља било чије руке и да никада више не сме да буде ни злочина, ни освете. Свака невина жртва заслужује помен и поштовање, а ниједан злочин не може да има ни оправдање ни помиловање“, рекао је председник Мировић.
Одајући пошту жртвама, председник Мировић је подсетио на речи тадашњег посланика мађарског парламента Ендреа Бајчи Жилинског, који је у отвореном писму председнику мађарске Владе 19. јануара 1942. године док је рација још трајала, упозорио да је у јужној Бачкој извршена противзаконита и неодговорна акција крвопролића и да је међу убијенима било деце и жена.
„Зато и јесте изузетно важно да се, увек и на сваком месту, заједно супротстављамо макар и најмањим назнакама националне или било које друге мржње и да се одлучно и доследно боримо против свега што поново може да нас супроставља и дели”, истакао је председник Покрајинске владе Игор Мировић.
Рација је спроведена између 4. и 29. јануара 1942. године, отпочела је у Шајкашкој области, наставила се у Новом Саду и завршила у Бечеју, током које је на најсвирепији начин од стране мађарских окупационих снага убијено и под лед бачено више од 4000 Срба, Јевреја и Рома.
Као образложење за тај геноцид, снаге мађарског окупатора Миклоша Хортија искористиле су тзв. устанак партизана Шајкашког одреда у Жабаљском риту, код кога је пронађено свега 17 пушака.Сви припадници тог одреда су ликвидирани 4. јануара када су и кренули злочини дуж читаве Јужне Бачке, а рација је трајала је све до 29. јануара.
Цивили и недужни Срби, Роми, Јевреји и сви противници Хортијеве страховладе затварани су, мучени и погубљени у Чуругу, Госпођинцима, Шајкашу, Ђурђеву, Мошорину, Тителу, Локу, Гардиновцима, Вилову, Жабљу, као и у Бечеју, Србобрану, Темерину и Новом Саду.
Р. Д.
Фото: С. Шушњевић