Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Богата историја верских објеката у Бачкој Тополи

27.12.2017. 14:55 15:22
Пише:
Фото: Дневник (Јелена Ивановић)

БАЧКА ТОПОЛА: Римокатоличка црква Безгрешне Девице Марије у Бачкој Тополи са висином торња од 72,7м је највиша католичка црква у Србији. Са капацитетом од 5.000 људи један је од наијмпресивнијих примера сакралне архитектуре на територији наше земље.

Црква у неоготском стилу завршена је 1906. године. Саграђена је поо плановима Ференца Рајхла. Интересантно је да је приликом изградње стубова коришћен армирани бетон, што је био новитет у тадашње време и представља велику вредност цркве.

У самој Бачкој Тополи се такође налази Православни храм посвећен Св. Пророку Илији, који је изграђен у неовизантијском стилу и украшен је иконама са почетка 19.века. Највредније иконе је насликао мајстор Клајић 1855.године.

Директорица Туристичке организације Бачка Топола Даница Врекић каже да је Бачка Топола позната и по римокатоличкој цркви Срце Исусово. 

"Изградња је почела 1990.године, а интересантно је то да је готово у целини саграђена од добровољних прилога", каже Врекић.

У Месној заједници Бајша, која се налази на само шест километара од Бачке Тополе, већ дуже од 250 година заједно живе Срби, Мађари и Словаци, а у дугом периоду заједничког живота посебно се истиче традиција толеранције и међусобног уважавања уз очување националних верских обележја, који се у селу негују све до данас.

"У селу постоје три цркве: православна, католичка и евангелистичка, а православни храм посвећен Светом Великомученику Димитрију идуће године пуни 200 година постојања Црква је под заштитом државе као споменик културе од великог значајам, а иконостас је дело Јована Клајића из 1858.године", каже Врекић.

Темељи Евангелистичке цркве у Бајши су положени између 1820. и 1825.године. Има много заједничких особина са православном црквом па је могуће да је иста особа пројектовала и ову цркву.

Римокатоличка црква Узнесења Богородице у Бајши са познобарокним стилским одликама изграђена је између 1760. и 1770. године. У цркви се чува више значајних уметничких дела.

Пачир, који се налази на 20 километара од Бачке Тополе, је место са 3000 становника и чак четири цркве.

"У Пачиру се налазе православна, католичка, реформаторска и баптистичка црква, што је занимљиво у односу на број становника који ту живе", каже Врекић.

Православни храм посвећен апостолима Петру и Павлу у Пачиру основан је 1777.године. У почетку је била брвнара, а данашњи облик има од 1891.године. Храм је изграђен у барокном стилу.

Римокатоличка црква Узвишења Св. Крста у Пачиру је изграђена 1824.године. У торњу цркве се налазе три звона.

Реформаторска заједница у Пачиру је основана 1786.године, а зграда реформаторске цркве је изграђена 1834.године.

"У Карађорђеву се налази православни храм посвећен великомученику цару Лазару, који је освештан 2010.године", каже Врекић.

Занимљиво је и да је православна црква Силазак Светог Духа на апостоле у Горњој Рогатици саграђена ја за само 96 дана 2010.године.

"Општина Бачка Топола позната је још и по  православној цркви Пренос моштију Светог Николаја Мириклијског у Бачком Соколцу, затим римокатоличкој цркви Блажене девице Марије у Старој Моравици, која је подигнута 1844.године, док је реформаторска црква у том месту подигнута 1822.године и под заштитом је државе као споменик културе", каже Врекић и додаје да се у Старој Моравици налази и баптистичка црква.

У Месној заједници Гунарош налази се још и римокатоличка црква Рођење Маријино, док је Ново Орахово познато и по цркви Пресветог спаситеља. 

М.Стакић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Бачка Топола. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)

Пише:
Пошаљите коментар