Жабаљски Дом здравља очекују радови идуће године
ЖАБАЉ: У наредној години Дом здравља у Жабљу очекује да мањим грађевинским радовима прерасподели простор, како би се у Дечијој амбуланти направио посебан улаз за болесну и за здраву децу.
"Зграда је прављена 1966. године и за тадашње прилике одговарала је потребама становништва. Сада, пет деценија касније простор је мало скучен јер број становника је знатно повећан", каже недавно именовани директор Дома здравља, специјалиста ургентне медицине др Никола Дукић.
Додатни простор је преко потребан Служби хитне помоћи која сада ради у двадесетак квадратних метара, као и лабораторији.
Објекат Дома здравља је уређен са уличне стране и у унутрашњости зграде је, такође, све сређено. Др Дукић каже да је 2006. Националним инвестиционим планом урађена реконструкција фасаде, а потом и унутрашњост ординација и ходници, санитарни чворови. Солидни су услови у којим се примају пацијенти и раде лекари, а њих је 14 у општој пракси и пет у Служби хитне помоћи. У саставу Дома здравља је и Стоматолошка служба где раде два стоматолога специјалисте, а у сва четири места у општини постоји и ђачка зубна амбуланта.
"Долазили су нам представници Министарства грађевине ради процене могућности да се у згради угради лифт за особе са посебним потребама и старије који се слабије крећу. Имамо и ми наш пројекат за уградњу лифта, а има и минстарство, па ћемо видети по ком пројекту ће бити уграђен лифт", каже др Дукић.
У Дому здравља осим опште праксе раде и офталмолог, пулмолог, два гинеколога, интерниста, радиолог и педијатар. По речима директора ускоро ће овде бити неопходно запошљавање гинеколога и педијатра, због одласка ових лекара у пензију.
"Да олакшамо пут пацијентима до лекара, од недавно долазе по потреби васкуларни хирург и кардиолог, ради се дијагностика штитне жлезде, доплер каротида и крвних судова, ултразвук срца... У плану је да у Дом здравља, по потреби, дође и ендокринолог. Људи губе време одлазећи у Нови Сад, Темерин, Бечеј код ових специјалиста, па се трудимо да им олакшамо, да кад су већ болесни, не морају да путују", наглашава директор др Никола Дукић.
Превентивне акције
У погледу учесталости појединих обољења житељи овог краја не разликују се од других у Србији. Муче их крвни притисак, астма, бронхитис, мада је примећен пораст броја оболелих од канцера.
"Настојимо да превентивним прегледима спречимо болести, па смо током ове и прошле године имали више таквих акција. Догодине планирамо и едукацију основаца и средњошколаца на тему превремене трудноће и сексуално преносивих болести", казао је др Дукић.
З. Делић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Жабаљ. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)