У Пландишту траженији профилисани смерови у школама
Ђаци у Пландишту највише уписују Средњу електротехничку и економску школу „Никола Тесла“ у Вршцу, затим Економску школу у Алибунару, Пољопривредну школу, која има и туристички смер, и Медицинску школу у Вршцу.
"Сада се лакше упише Гимназија него стручне школе, што изгледа невероватно, али су профилисани смерови очигледно траженији. Време се променило", каже председник Општине Пландиште Јован Репац, и додаје да су некада имали текстилну школу због „Плантекса“, који је производио доњи веш, али је то било давно.
Осим издвајања из буџета за образовање и децу, социјална давања су највећа ставка у буџету и износе 12 одсто од 520 милиона, колики је буџет Општине Пландиште за ову годину.
"Мала смо општина и од марта ове године се социјалним давањима бави Центар за социјални рад јер смо након једнократних помоћи сваки пут морали да правимо ребаланс буџета", каже Репац.
Велики износи из буџета одлазе и удружењима грађана, као и културно-уметничким друштвима.
Свака национална мањина у општини Пландиште има своје културно-уметничко друштво, тако да их је 46.
Осим радних места, младе на селу привлаче још и забавни садржаји, а везано за манифестације, свако насељено место има своју славу. „Дане рибара“ Пландиште организује заједно с Алибунаром и Јаношиком, традиционално већ 50 година.
"Имамо смотре фолклораша, који су на покрајинском нивоу летос заузели друго место" каже Репац и додаје да је фолклор велика традиција у њиховој општини, којој су окренути и млади и стари.
М.Сћ
Фото: Јелена Ивановић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Пландиште. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)