Потписан споразум о сарадњи Кубе и Србије у области здравства
Министар здравља др Златибор Лончар потисао је у Хавани, у име Владе Републике Србије, Споразум о сарадњи Србије и Кубе у области лекова и медицинских средстава.
Споразумом двеју земаља превиђено је успостављање свеобухватних здравствених програма за лечење хроничних дегенеративних болести попут рака и дијабетеса, који ће обухватити трансфер поступака повезаних с третманом ових болести.
Лончар истакао је да Споразумом треба да се уреди област снадбевања био-фармацеустким производима, медицинским средствима и реагенсима за добробит пацијената у Републици Србији, као и да се допринесе напретку у области биотехнологије у Србији.
Споразум који смо данас потписали с нашим кубанским колегама још једна је у низу потврда пријатељских односа и изузетне билатералне сарадње. Он омогућава успостављање сарадње и отпочињања пројеката који ће омогућити размену лекова и медицинских средстава преко свеобухватних технолошких пакета, као и интензивну будућу сарадњу и нове заједничке пројекте двеју земаља у овој области“, рекао је Лончар.
Споразум с кубанске стране спроводи Група биотехнолошке и фармацеутске индустрије, скраћено “БиоКубаФарма” и компаније које је чине и Центар за државну контролу лекова, медицинске опреме и средстава „Седмед”. Са српске стране за то су задужени Министарство здравља Републике Србије и Агенција за лекове и медицинска средства Србије. Споразум је потписан на период од пет година, с могућношћу продужетка.
Раде на лековима за канцер дебелог црева, јајника и дојке
У Србији је у новембру боравила кубанска докторка онколог др Анабели Естевез Гарсија. Она је истакла да се на Куби тренутно раде студије везане за проналажење нових терапија у борби против рака, посебно рака дебелог црева, јајника, плућа и дојке. Многи болесници из Србије део су тих истраживања, пошто до кубанских лекара дођу захваљујући помоћи Амбасаде Кубе у Београду.
Подсетимо, министар здравља Златибор Лончар, пре две и по године, у мају 2015, у prеthodnoj посети Куби договорио се да се на основу међудржавних споразума две земље омогући коришћење одређених кубанских лекова и вакцина у Србији.
На састанку наше делегације с председником Кубе Раулом Кастром тада је договорено да се на основу међудржавних споразума Кубе и Србије омогући коришћење одређених кубанских лекова и вакцина у Србији, поштујући наше важеће прописе у овој области, а за које већ постоји интересовање наших грађана", наводи се у саопштењу Министарства. Договорена је и заједничка производња појединих вакцина и лекова у Србији, а овај споразум омогућио је и директну сарадњу здравствених система две земље. Три месеца касније, у септембру, у Србију су стигле кубанске вакцине против рака плућа, а обезбеђено је доза за најмање 30 пацијената.
Кубански лекар који је руководио тимом који је направио вакцину “цимавакс” Камило Родригез боравио је у Клиници за пулмологију Клиничког центра Србије и КБЦ “Бежанијска коса” у Београду, као и у Институту за плућне болести Сремска Каменица, како би надгледао процедуру давања и примања вакцине. Кубанском вакцином “цимавакс” против рака плућа у 2017. години лечило се и осморо пацијената у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици, којима је тиме значајно побољшан квалитет живота.
Љ. Петровић