„Плава птица“ помаже ментално неразвијеним
КУЛА: Удружење за помоћ МНРО „Плава птица” кроз разне активности свакодневно помаже лицима са посебним потребама. На многе начине, између осталог и учешћем на манифестацијама, покушава да укључи заједницу у своје активности, али је акценат да се корисници Удружења у што већој мери особе за самосталан живот. Зато су часови, радионице, оброци, али и време за игру испланирани још на почетку године.
Васпитачица најмлађе групе Јована Кривокућа каже да се посматра свако дете посебно, како би се обезбедиле одговарајуће активности зависно од потреба и створили услови за стални напредак.
„ Активности из области развоја говора и језика обухватају вежбе за богаћење лексичког фонда и усвајање нових речи и појмова које су обрађене кроз игре на поду и заједничко откривање назива и показивање именованог -каже Кривокућа. - Деца уживају у причању и слушању прича и бајки из сликовнице, а при том препричавају и одговарају или показују одговоре у сликовницама.“
На тај начин вежба се продуктиван говор, а свакодневно се ради и на развоју гестовне комуникације, при чему је рад индивидуалан уз стручни надзор. Културна говора и понашања у овом Удружењу негује се уз све активности.
„Моторни тренинг се састоји од вежби визуелне пажње и опажања, такође кроз аудитивну перцепцију, али и препознавање скривеног предмета додиром и памћење и понављање дате шеме покрета и мотива- каже Кривокућа.“
Терапија игром базира се на реквизитима, лопти, луткама, коцкама, при чему се вежбају моторичке способности, али заигра се и „Не љути се човече”, домине...
„У својој групи посматрала сам децу и пратила њихов разповј, интересовања, шта их радује, какву слику имају о себи, како се односе према другој деци, а како они према њему, како би сваком детету обезбедила све што му је неоходно“.напомиње Кривокућа.
У „Плавој птици” се на креативно-ликовним радионицама често цртају годишња доба, а слика се и прстима. Васпитачица каже да су практичне животне активности показале колико деца могу бити вредна:
Постављали смо сто и прибор за јело, сипали храну из посуде у тањире, чистили под и брисали сто, слагали мајице и панталоне и вежбали да што самосталније скину и обуку одећу - напомиње Кривокућа.
М. Стакић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Кула. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)