„IT Engine”: Програмери морају стално да уче
Све је већа потражња за кадровима у ИТ сектору јер све се више људи тиме бави. Већина оних који заврше смерове за програмере на ПМФ-у или ФТН-у релативно брзо и лако долазе до посла, и то у струци, а како нам је рекао дипломирани инфрматичар Бојан Зрнић, први посао нашао је неколико дана након завршеног факултета, без пријављивања и чекања на Бироу за запошљавање.
„Одмалена сам се усмеравао на информационе технологије па сам након завршене Јовине гимназије, 2001. године уписао ПМФ“, казао је Зрнић.“ После одслуженог војног рока, 2007. године сам дипломирао и почео да радим у „Execomu”.“
Након четири године радног искуства у тој компанији, наш саговорник је, заједно с колегом Владимиром Бајчетићем, 2011. године отворио фирму „ИТ Енгине”, а како нам је рекао, с „Execomom” је и након одласка наставио сарадњу.
„ИТ Енгине” се бави софтверским услугама, развојем „цустом” информационих система, односно по мери клијента. Праве корисничке софтвере за фирме, социјалне мреже и сл. Како каже наш саговорник, посао програмера је занимљив између осталог и због тога што се стално учи нешто ново, из различитих домена.
„Кад смо радили софтвер за аутоматизацију штављења коже, да бисмо осмислили програм, морали смо да научимо како тај процес функционише“, објаснио је Бојан Зрнић, и додао да је за програмера неопходно да се стално усавршава и учи нешто ново.
У фирми „ИТ Енгине” тренутно има 30 запослених, две менаџерке, две девојке које тестирају софтвер, а остало су програмери. Кад су започињали посао, имали су само једног клијента из Швајцарске и петоро запослених. Наш саговорник каже да се фирма постепено шири и напредује, како по броју запослених, тако и по броју клијената, који су махом из иностранства.
„Углавном радимо с клијентима из Швајцарске, Холандије, Шведске, Француске, Немачке, Канаде и Америке“, рекао је Бојан Зрнић, и додао да су радили и с Бугарима и Словацима, као и с Либијцима пре рата.“Трудимо се да сарађујемо са што више различитих клијената и да, уколико неко од њих оде, не дође до наглог смањења прихода. Нове клијенте налазимо по препоруци, а у пројекте смо укључени од почетка до краја као „соурцинг” партнер, односно као део тима.“
„ИТ Енгине” ће се још неко време бавити само софтверским услугама, али нам је Зрнић објаснио да у будућности планирају да поред тога створе и сопствени производ, програм који би даље продавали другима.
Ј. Вукашиновић