УНМИК: Посредовали смо између Приштине и Интерпола на основу 1244
ПРИШТИНА: УНМИК је данас саопштио да је у децембру 2016. предао Интерполу ноту косовских власти, у којој се тражи да међународне потернице против 20 становника Косова буду уклоњене.
Мисија УН истиче да је на тај начин посредовала између Приштине и Интерпола, а на основу улоге, коју, како каже, има у складу са Резолуцијом Савета безбедности УН 1244.
То се наводи у саопштењу које је портпарол Канцеларије УНМИК-а за стратешке комуникације и јавне послове Санам Долатшахи проследио Танјугу као одговор на питање агенције - ко је УНМИК-у дао сагласност да тражи уклањање потернице за косовским премијером Рамушем Харадинајем, којег Србија терети за ратне злочине, као и каква је заправо природа те потернице.
У објашњењу о улози УНМИК-а у вези са недавном одлуком Интерпола, у саопштењу се наводи да је "у складу са улогом УНМИК-а према Резолуцији 1244 Савета безбедности УН, 2002. године УНМИК потписао Меморандум о разумевању са Интерполом".
Реч је о Меморандуму "Сарадња у спречавању криминала и у кривичној правди", чија је сврха, како се наводи, била да се успостави оквир за сарадњу између страна, укључујући размену полицијских информација, објављивање и проток Интерполових потерница, приступ Интерполовим мрежама и базама података...
У саопштењу се истиче да је Меморандум о разумевању између Интерпола и УНМИК-а и даље на снази.
"Стога, УНМИК делује као посредник између косовских власти и Интерпола, када је реч о свим питањима у вези са спречавањем криминала, полицијском сарадњом и кривичном правдом", наводи се у саопштењу.
У том контексту, наводи се даље, УНМИК је у децембру 2016. године предао Интерполу ноту косовских власти, у којој се тражи уклањање међународних потерница против 20 косовских становника, а то је учинио на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН, "као што је чинио у свим таквим случајевима у прошлости".
Интерпол је уклонио са списка тражених лица 18 особа са Косова које тражи Србија, а међу тим именима је и косовски премијер, Рамуш Харадинај.
Сви они су сада слободни да путују изван територије Косова без проблема.