Папа први пут употребио реч Рохингја током посете Азији
ДАКА: Папа Фрања је данас у Бангладешу први пут употребио реч Рохингја током своје посете Азији, говорећи о избеглицама које су у великом број побегле од насиља у Мјанмару.
"Присуство Бога данас такође се зове Рохингја", рекао је папа у импровизованом говору након што се састао са групом избеглица које су доведене у престоницу Бангладеша, Даку, из својих кампова у Кокс Базару у близини границе са Мјанмаром, преноси Ројтерс.
"У име свих оних који су вас прогонили, повређивали, тражим опроштај. Молим ваша велика срца да нам дају опрост који тражимо", додао је папа Фрања.
Папа је суморног израза лица слушао приче које му је о својим страдањима испричало, уз помоћ преводиоца, 12 мушкараца и жена, међу којима су биле и две девојчице.
Иначе, папа у Мјанмару, првој земљи коју је посетио током турнеје по Азији, није употребио реч Рохингја описујући избеглице, подсећа британска агенција уз напомену да термин Рохингја оспоравају влада у Рангуну и војска Мјанмара.
Више од 625.000 припадника муслиманског народа Рохингја потражило је уточиште у Бангладешу од краја августа након што је мјанмарска војска предузела против њих оштре мере као одговор на нападе екстремиста из народа Рохингја на безбедносне снаге.
Иначе, пре папине посете, припадници муслиманског народа Рохингја који су побегли у Бангладеш нису ни знали ко је он заправо.
Од скоро 900.000 припадника тог народа који се налазе у избегличким камповима у Бангладешу, тек неколицина их је чула за врховног поглавара Римокатоличке цркве, пренела је агенција Белга.
Када су им представници француских медија показали фотографију 80-годишњег папе Фрање, неке Рохингје су помислиле да је реч о неком богатом краљу, а некима је пак личио на америчку звезду, док су поједини претпостављали да је реч о бангладешком политичару, а неки су нагађали да је то некакав муслимански званичник.
Сматрани странцима у Мјанмару где будисти чине 90 одсто становништва, Рохингје су маргинализоване и имају тек ограничен приступ образовном систему, са такође ограниченом отвореношћу ка свету, а многи од њих су неписмени, навела је белгијска агенција.
Папа Фрања је у више наврата протеклих месеци изразио забринутост због судбине народа Рохингја, "мученог и убијаног због својих обичаја и вере".