Суђење Мишковићу за утају пореза одложено за 11. децембар
БЕОГРАД: У Специјалном суду у Београду за 11. децембар одложен је почетак поновљеног суђења власнику Делта холдинга Мирославу Мишковићу, његовом сину Марку и осталим оптуженим за утају пореза, као и оптуженима у случају оштећења Фабрике мазива из Крушевца.
Суђење је и овог пута одложено из истог разлога као и крајем октобра, односно до одлуке Апелационог суда по жалбама које су изјавили адвокати Мишковића у погледу статуса кипарског предузећа Хемслејд - да ли од њега може да се одузме имовинска корист и у том смислу евентуално позове представник тог друштва да присуствује суђењу.
Мирославу Мишковићу се суђење понавља због оптужби за помагање Марку Мишковићу да утаји порез од око 320,3 милиона динара, а из истог разлога суђење се понавља и према Живојину Петровићу и Јадранки Бардић.
У овом процесу поново се суди и власнику Нибенс групе Милу Ђурашковићу такође због утаје пореза, као и због сумње да је са сарадницима оштетио крушевачки ФАМ (фабрика мазива).
Ђурашковић је првооптужени у овом процесу а после следе његови сарадници, док су Мишковићи наведени у оптужници након њих.
Суђење им се понавља по налогу Апелационог суда у Београду, који је у септембру укинио првостепену пресуду којом су Мишковићи и Ђурашковић били осуђени за пореску утају и наложио да им се суђење понови за то дело, а Ђурашковићу и његовим сарадницима и за злоупотребе са крушевачком Фабриком мазива (ФАМ).
Мишковићи и Ђурашковић као и још четири окривљена су због недостатка доказа одлуком Апелационог суда правоснажно су ослобођени оптужби за злоупотребе са путарским предузећима, због чега су били првобитно ухапшени у децембру 2012.
На поновљеном суђењу сви оптужени ће имати прилику да поново изнесу своје одбране, а суд да отклони недостатке због којих су првостепене пресуде укинуте.
Марко Мишковић и Мило Ђурашковић се терете за утају пореза по одбитку за које је запрећена казна од 1 до 10 година затвора, а иста казна је запрећена и за помагаче.
Ђурашковић се терети и за злоупотребу положаја одговорног лица због оштећења ФАМ-а, а за исто дело су оптужени су и његови сарадници Дејан Јефтић, Ристо Ристић, Боро Јелић, Бранислав Јовановић, Љиљана Костић и Срђан Филиповић.
Против Мишковића, Ђурашковића, као и још осам оптужених, кривични поступак је покренут крајем 2012. године због сумње да су оштетили путарска предузећа за више милиона евра.
Тада су били ухапшени и после вишемесечног боравка у притвору пуштени су да се бране са слободе, пошто су положили вишемилионска јемства у еврима, а пасоши су им и даље у судском депозиту и не могу да напусте боравиште без одобрења суда.
Одлуком Апелационог суда, “пала је” оптужница тужилаштва за организовани криминал која их је теретила да су финансијским трансакцијама извлачили новац из путарских предузећа и тако довели до њихове пропасти, односно да су их у периоду од 2005. до 2010. године оштетили за 16,95 милијарди динара, а буџет Србије за 472 милиона динара.
Случај у вези са Фабриком мазива из Крушевца покренут је 2010. године.
У том случају, сумња се да су оптужени оштетили предузеће из Крушевца за износ од око 3.181.070.378,54 динара (више од 32 милиона евра) и Ђурашковићу прибавили имовинску корист у укупном износу од 1.498.289.138,43 динара (око 15 милиона евра).
С обзиром да је већина оптужених за путарска предузећа била и на оптужници за ФАМ, поступци су били спојени и у фебруару 2015. године је кренуло обједињено суђење.
Мишковићу је суђење због здравствених проблема у децембру 2015. године било раздвојено од процеса против његовог сина и осталих оптужених па су им биле изречене одвојене пресуде.
Одлуком Специјалног суда, поступак је поново спојен крајем септембра ове године.