Нико не жели Србију из IV шешира
После две године надметања и 872 одиграних утакмица завршене су квалификације за Светско фудбалско првенство које ће се следеће године одржати у Русији.
Познате су 32 националне селекције које ће се наредног лета у десет градова највеће државе на свету борити за највреднији трофеј. Већих изненађења до бараж мечева није било, а онда је Шведска нокаутирала Италију (1:0, 0:0), четвороструког свтестког шампиона, репрезентацију која је до сада изостала само са две планетарне смотре фудбала (1930, 1958). Од очекиваних учесника Мундијала недостају Холандија, Гана, Камерун и САД.
Жреб за најважнију фудбалску смотру обавиће се 1. децембра у Москви, а предпоставља се да ће као и на неколико ранијих Мудијала ФИФА водити рачуна да се земље са истих континената не састану у групама. Наравно, то не важи за Европу која има 14 представника, али је и ту прецизирано да у једној групи могу бити само две селекције са Старог континента. Зна се да ће носиоци група бити најбоље рангиране репрезентације на Фифиној листи и да се тражи место за домаћина Русију.
Репрезентација Србије стигла је у Београд после успешне азијске турнеје којом је стављена тачка на сјајну 2017. годину и пласман на Светско првенство.
Вршилац дужности селектора Младен Крстајић остварио је два добра резултата победом над Кином (2:0) и ремијем у Јужној Кореји (1:1), али и уједно пружио шансу младим играчима Сергеју Милинковић-Савићу Милоша Вељковића, Андрије Живковића, Марка Грујића, Немање Максимовића и тиме додатно појача конкуренцију за коначна 23 путника у Русију.
Наредни потез Фудбалског савеза је избор селектора,а ново окупљање репрезентације биће у марту наредне године.
У овом тренутку костураши су: Немачка, Бразил, Португалија, Аргентина, Белгија, Пољска, Француска и Шпанија. Међутим, једна репрезентација неће бити повлашћена, по рејтингу то неће бити Шпанија, али могуће је да ће ФИФА направити компромис, да ће у обзир узети раније заслуге и да ће се у други шешир преселити Пољска или Белгија.
Без обзира на одлуку ФИФА јасно је да ће у другом шеширу бити европске репрезентација, што практично значи да ће Србија , поред носиоца, за противника у групи имати неку од репрезентацију из Азије, Африке или Северне или Средње Америке. Сигурно је да се у групној фази репрезентације из Африке, Азије, Јужне Америке неће међусобно сусрести,с тим што у нокаут фази неће бити повлашћених.
Искуство говори да ће домаћин шампионата Русије имати избор око града у којем ће играти и логично је да ће се одлучити за Москву или Санкт Петребург. Скандинавске земље Шведска и Данаска ће своје утакмице играти у Санкт Петербургу и Калининграду ,а да ће организатори изаћи у сусрет Пољацима и Немцима и да у групној фази играју на северу Русије.
Иначе, Светско првенство ће се одржати у 10 градова, поред Москве, Санкт Петербурга, Калининграда, играће се још у Екатаринбургу, Самари, Нижни Новгороду, Сочију, Саранску, Волгограду и Ростову на Дону.
Прогнозе за састав група су незхвалне, али чињеница је да наша репрезентација једног фудбалског великана не може да избегне. Могуће је да наша репрезентација у неким варијантама игра у групи са Немачком, Мексиком и Египтом , а могуће је са Бразилом, Јапаном и Нигеријом.Дуел са једном великом репрезеентацијом нам не гине, то је неизбежно.
Г. Ковач
Србија првак света – квота 200
Кладионица Моцарт већ је објавила квоте у вези са наступом репрезентације Србије у Русији. Квота да ће Србија постати првак света износи 200, да ће бити први у групи коефицијент је осам, а квота да ћемо имати седам или више освојених бодова износи 12.
Такође, можете прогнозирати и ко ће бити ривали наше селекције у групној фази. Да ће то бити комшијска Хрватска квота је 15, укрштање са легендарним Бразилом доноси коефицијен 5,50, за селекцију Енглеске квота је иста као и за Хрвате, а идентична је ситуација и када су Шпанци у питању.
Европа
Белгија, Хрватска, Данска, Енглеска, Француска, Немачка, Исланд, Пољска, Португалија, Русија, Србија, Шпанија, Шведска, Швајцарска,
Африка
Египат, Мароко, Нигерија, Сенегал, Тунис
Азија
Иран, Јапан, Јужна Кореја, Саудијска Арабија, Аустралија.
Средња и Северна Америка
Мексико, Костарика, Панама
Јужна Америка
Бразил, Аргентина, Уругвај, Колумбија, Перу