Сарадња Чоке и Валкања: Велико улагање за Банатски Моноштор
ЧОКА: Општина Чока је у оквиру заједничког ИПА Intеrrеg пројекта прекограничне сарадње, који реализује са насељем Валкањ у Румунији, добила укупно 100.000 евра из ЕУ за обнову Дома омладине у Банатском Моноштору, као и за одржавање летњег кампа за децу и радионице које ће се реализовати у наредне две године, до октобра 2019. Укупна вредност пројекта је 350.000 евра.
Председница чоканске општине Стана Ђембер је на представљању програма у Чоки рекла да је овај пројекат прекограничне сарадње са комшијама из Румуније оберучке прихваћен.
Драго нам је што ће грађани наше општине, наша деца и омладина имати прилику да упознају културу Румуна, а исто тако ће они упознати културу српског и мађарског народа. Оно најважније што се добија овим пројектом је пре свега мултиетничност, социјализација и међусобно упознавање, нагласила је Ђембер.
Камп у Банатском Моноштору је сусрет различитих култура, где млади имају прилику да упознају традицију, народну ношњу, плесове и музику других народа из региона. Захваљујући одобреним средствима из ЕУ, половина одобреног износа ће се уложити у обнову Дома омладине у Банатском Моноштору и одржавање летњег кампа, док ће се преостали износ расподелити на програме који имају за циљ промоцију историјских споменика и традицију свих националности које живе у Чоки.
Чланица пројектног тима задужена за културу Ерика Тот Киш из КУД „Ференц Мора” у Чоки напоменула је да су у почетку организовали летње кампове само за децу из околине, али су током година камп толико развили да је постао међународни, тако да ће и у оквиру овог пројекта укључити младе из Мађарске, Србије и Румуније.
Заменица градоначелника Валкања Адина Галу наглашава да је за њих најважнија одговарајућа инфраструктура да би могли да се баве активностима везаним за културу.
Истина, имамо Дом културе, али та зграда је превелика. Желимо да организујемо радионице за младе и то у објекту који ћемо изградити у дворишту општинске зграде, рекла је Галу.
Заједнички пројекат општине Чока и румунског насеља Валкањ трајаће две године.
За то време поред улагања у реновирања и изградње објеката намењених за културу и окупљање младих, као и за одржавање летњег кампа, организоваће се заједничке радионице са обе стране границе, у циљу бољег међусобног упознавања Срба, Мађара и Румуна који живе у пограничним насељима.
М. Митровић