Менцингер: Три пореска сценарија за ЕУ по узору на СФРЈ
ЗАГРЕБ: Европска унија и еврозона сада се налазе пред сличним дилемама као и бивша Југославија почетком 90-их година, бар када је реч о даљем уједначавању пореских система држава чланица, сматра један од најпознатијих словенских економиста, академик Јоже Менцингер.
"Хоће ли ЕУ постати финансијска унија? Ја ту видим три могућа сценарија, по узору на оне из бивше Југославије", рекао је Менцингер на конфренцији о порезима која је данас одржана у Загребу, преноси Јутарњи лист.
Први "конфедерални" модел, како је навео, подразумева потпуну фискалну децентрализацију, у којој фискална политика остаје у надлежности држава чланица.
Други модел значи склапање фискалног пакта, што је и тренутна ситуација, у којој чланице само мали део својих прихода препуштају заједничкој ЕУ благајни.
Трећи модел је фискална унија, у којој би чланице добар део својих фискалних прихода препустиле заједничком буџету Уније, што би, у суштини, био "федерални" модел, какав је постојао у бившој СФРЈ.
Анализе које је Менцингер радио за зону евра и ЕУ показују да би такав, "југословенски" модел, значио да би се богатије чланице одрекле великих прихода које убиру у корист заједничког буџета, а тај би се новац потом пребацивао и у слабије развијене чланице.
Поједностављено речено, богатије чланице ЕУ би тиме, бар на први поглед, биле на губитку, а сиромашније на добитку.
Међутим, богатијима би се то вратило кроз повећање стандарда у слабије развијеним чланицама, па би на крају и оне биле у плусу.