clear sky
13°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Од почетка октобра регистрован 51 случај малих богиња

08.11.2017. 09:09 09:15
Пише:
Фото: Све мање вакцинисане деце (архива Дневника)

НОВИ САД: Беба стара шест месеци, оболела од малих богиња, морбила, хитно је пребачена у Универзитетски клинички центар у Крагујевцу због компликација које су уследиле током лечења на одељењу педијатрије Опште болнице “Студеница”.

Од почетка октобра 2017. па до јуче, у Србији је регистрован укупно 51 случај малих богиња, укључујући и територију надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица. Најмлађа оболела особа има три месеца, а најстарија 43 године. Највећи број оболелих старији је од 20 година.

Мајка детета које је пребачено на лечење у Универзитетски центар у Крагујевцу, такође је имала мале богиње и била хоспитализована на Инфективном одељењу, осећа се добро и пуштена је на кућно лечење, преноси Краљево Онлајн.

Мајка и беба, заразиле су се богињама током посете рођацима у Приштини који су имали морбиле, а њихова породица у Краљеву је под посебним надзором Завода за јавно здравље.

Према незваничним информацијама, иако су педијатри Дома здравља Краљево посумњали на још један случај малих богиња, то још није и лабораторијски потврђено.

Мале богиње су један од водећих узрока смртности деце у свету, иако могу ефикасно да се спрече безбедном и ефективном вакцином која је доступна већ више од 40 година.

Према подацима Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовновић Батут” из Београда, у првих девет месеци ове године у Србији је регистровано 12 случајева малих богиња (генотип Б3) из пријављених епидемија у Општој болници Крушевац, популацији града Крушевца и Општој болници Сремска Митровица и Дому здравља Сремска Митровица.


Једино MMR вакцина спречава болест

Једино вакцинисање MMR вакцином може да спречи ширење малих богиња у предшколским установама, пренео је Танјуг поруку са јучерашњег скупа “Истина о MMR вакцини и вакцинацији”, уз податак да трећина деце предшколског узраста у Београду није вакцинисана против малих богиња.

Епидемиолог Предраг Кон истакао је да је у школама слика повољнија него у вртићима, да је 90 одсто деце примило другу дозу MMR вакцине која се добија с навршених седам година живота.

Истакао је и да мале богиње, када се појаве, могу да заразе много људи, као и да могу да изазову озбиљне компликације као што је упала мозга.

На 1.000 заражених код једног се десе компликације с упалом мозга, док је шанса да добије енцефалитис вакцинисана особа - један на десет милиона заражених.


Већина оболелих, њих 94 одсто, невакцинисана је, непотпуно вакцинисана или непознатог вакциналног статуса. Од укупног броја оболелих, 60 осто било је хоспитализовано или је хоспитализација у току. Од тежих компликација малих богиња, регистрована је упала плућа код три оболеле особе, саопштио је “Батут”.

Центар за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље Косовска Митровица, који је надлежан за територију српских енклава, пријавио је 23. октобра Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” епидемију малих богиња на територији Косова и Метохије са већинским српским и неалбанским становништвом.

На тој територији до јуче је регистровано 46 особа са клиничком сликом малих богиња, од којих је код једанаест лабораторијски потврђена дијагноза на Институту “Торлак”.

Од 9. октобра на снази су пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама на територији целе Републике у складу са Планом активности за одстрањивање ове болести у Републици Србији, што подразумева пријаву сумње на болест, лабораторијску дијагностику, изолацију и лечење оболелих, здравствени надзор, епидемиолошки надзор, вакцинацију невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних лица, кажу у “Батуту” и додају да се интензивно спроводи вакцинација свих невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних особа узраста од навршених 12 месеци до навршених 14 година на територији надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица, на којој је пријављена епидемија малих богиња.

Мере пооштреног надзора треба да се спроводе до даљњег, односно најмање у периоду двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја, а у складу с параметрима у оцени и процени епидемиолошке ситуације у жаришту епидемије, односно на територији Републике.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Јањушевић: Не постоји повезаност аутизма и ММР вакцине

Јањушевић: Не постоји повезаност аутизма и ММР вакцине

03.11.2017. 11:38 11:39
Само вакцинација ефикасно штити децу од малих богиња

Само вакцинација ефикасно штити децу од малих богиња

02.11.2017. 15:51 15:54