Кроз културу и ИТ технологију приближити знања ђацима
Међународна конференција 3К (култура, комуникација, компјутер), намењена размени искустава у вези с иновацијама у настави, почела је данас и траје још сутра у Гимназији „Исидора Секулић”.
Кроз видео-конференцијски облик рада, с преводом на енглески и руски језик, учесницима су кроз практични део презентовни часови биологије и латинског у новосадској гимназији као примери добре праксе, док су у тематском делу програма домаћини и гости представљали своје стручне радове. Конференција се одржава осми пут, а ове године учествовали су гости из Русије, Румуније, Турске, Хрватске, Републике Српске и Србије.
„Залажемо се за културу иновација, а комуникација у 21. веку се не може замислити без информационих технологија, које су данас врло моћне и чији развој морамо да пратимо“, каже директорка Гимназије „Исидора Секулић” и ауторка пројекта 3К, мр Ружица Вукобратовић.
Сви радови окупљени у Зборнику
Као и prеthodnih година, Конференцију прати вишејезични Зборник радова, који објављује Гимназија „Исидора Секулић” у сарадањи с Педагошким друштвом Војводине. У њему су у целости објављени радови свих учесника, којих је овај пут 20. По речима координаторке тима за 3К и уреднице Зборника др Иване Милановић, реч је о стручној литератури која просветарима може послужити као добро методичко-дидактичко помагало, односно припрема за реализацију огледних часова.
„Инсистирамо на информатичкој писмености ученика, који се одлично сналазе у онлајн окружењу, и професора, који се за то обучавају и посећују семинаре. Наравно, и Гимназија мора бити добро опремљена, што и јесмо.“
Програм је ове године отворио заменик председника Асоцијације европских наставника Василе Никоара из Румуније, нагласивши да је веома задовољан што се налази баш у Гимназији „Исидора Секулић” која је једна од најбољих у Србији, са завидним опсегом међународних пројеката иза себе, те је био подстакнут да нагласи значај комуникације „лицем у лице”.
„Млађе генерације имају све мање осећаја за комуникацију, данас се све своди на друштвене мреже и технологију, док је лични контакт запостављен“, рекао је он.
„Кроз овакву размену искустава међу школама, омогућићемо и ученицима да усаврше социјалне вештине.“
Практична педагошка и образовна искуства, између осталих, изнели су и наставници Гимназије бр. 13 из Нижњег Новгорода, који су се, захваљујући дугогодишњој сарадњи с „Исидорином” гимназијом, у Новом Саду осећали као у свом граду. Овог пута презентовали су рад с даровитим ученицима и начину на који се наставни кадар оспособљава за рад с децом у тој гимназији, а професорка физике објаснила је како спајају друштвени и математички правац у настави.
„Веома је важно да се технологија користи у процесу учења јер, хтели ми то или не, деца је свакако користе ван школе“, објаснила је Наталија Анатољевна Анишенко.
„Ипак, културу у ширем смислу не можете пренети компјутером, то може само професор, а сарадња с другом гимназијом и другом земљом помаже нам да се културно обогатимо. Јер, код нас у Русији се каже: „Колико језика и култура ти знаш, толико си и човек.”“
Д. Ристић