Сарадња Дома здравља и Медицинске школе у Зрењанину
ЗРЕЊАНИН: Дом здравља „Др Бошко Вребалов” из Зрењанина и Служба хитне медицинске помоћи потписали су уговор са овдашњом Медицинском школом по којем ће бити омогућено одржавање практичне наставе ђацима ове средњошколске установе у оквиру предмета „Здравствена нега – ургентна стања у медицини”.
Ово до сада није била пракса и први пут је потписан овакав уговор између поменутих установа, а све у циљу упознавања ученика са организацијом рада Службе хитне медицинске помоћи.
„Показне вежбе намењене су ученицима четврте године, јер тада имају наставни предмет „Ургентана стања”. Пракса је показала изузетну заинтересованост ђака за овакву врсту вежби и одличну сарадњу, те смо се договорили да проширимо практичну наставу и на нека одељења треће године који имају предмет „Хирургија”, као и на смер Гинеколошко – акушерска сестра“, објашњава главни техничар Службе хитне медицинске помоћи Горан Путић.
Часови се одржавају у просторијама ове службе и тамо ће ђацима бити приказана сама организација, пријем позива и хитних стања и начини збрињавања пацијената, са показним вежбама на лутки и реалном моделу. Омогућено им је и упознавање са свим медицинским апаратима који се налазе у реаномобилу. Блок наставе траје сат времена, групе броје по десет ученика, и пракса је интерактивна, што значи да је ђацима омогућено да сами на моделу пробају интервенције. Ученици увек долазе у пратњи наставника одговорног за ту групу. Током новембра часови ће се одржавати два пута недељно у дворишту Хитне помоћи, где ће за потребе презентације бити доступан реанимобил.
„Бенефити оваквог начина рада су вишеструки и за наставни кадар, а посебно за ученике. До сада су деца о ургентним стањима учила само кроз теорију, а ова практична учења су новина. Веома је добро да деце стања на терену реално доживе, упознају се са инструментима и сазнају о ургентним стањима директно од здравствених радника који су у тој грани медицине. Деца су пуна утисака, јер је то за њих нешто ново и занимљиво. Многи размишљају и да као волонтери покушају да раде у Хитној помоћи, а имамо чак и ученике који би се определили за Ургентну медицину у даљем школовању“, изјавила је Весна Витомиров, наставница предмета „Здравствена нега” у зрењанинској Медицинској школи.
У програму практичне наставе налазе се вежбе реанимације, збрињавање политрауматизованих пацијената, све врсте мобилизације код повреда и прелома кичме, врата и екстремитета, као и санирање крварења.
Ж. Балабан