Охрабрење да се насиље препозна и спречи
НОВИ БЕЧЕЈ: Поводом недеље правосуђа Основни суд у Бечеју са судском јединицом у Новом Бечеју заједно са локалном самоуправом организовао је јавни час за средњошколце на тему препознавања насиља у породици и његовог спречавања.
Младима је представљен и нови Закон о спречавању насиља у породици чија је примена почела 1. јуна ове године.
- Ниједном закону сврха није искључиво кажњавање, него и превентивно деловање, да би људи, почнимо од средњошколаца који су најприближнији неком разумевању проблема у породици и можда и сами део насиља у породици, знали како да препознају насиље у породици, шта је оно у ствари и на који начин би требало да реагују – рекао је председник општине Нови Бечеј Саша Максимовић. - Не смемо као друштво остати затворени сами у себе, искључиво у оквиру своја четири зида, већ треба проширити знања да бисмо спречили да о својим комшијама, пријатељима, члановима породице, читамо у новинама нешто лоше.
Јавни час на тему насиља у породици за средњошколце одржао је Горан Чимбуровић, председник Основног суда у Бечеју. Представљање Закона о спречавању насиља у породици младима од изузетне је важности, јер стижу на животни праг када и сами могу доћи у ситуацију да буду починиоци насиља у породици, оценио је Чимбуровић:
- Основни циљ предавања био је да мало пробудимо младе из сна, да им појаснимо која су њихова права и оно за шта би требало да се боре и пријављују како не би сутра сами дошли у ситуацију да постану жртве. Досадашња пракса, односно закони који су важили и важе, поготово дефиниције породице, према Породичном закону или насиља у породици које је инкриминисано Кривичним законом, јесте другачија у односу на ово што смо данас причали. То је тако јер је према новом Закону о спречавању насиља у породици појам породице и њена дефиниција проширена на изиузетно широк круг лица, што претпостављам да је за многе била непознаница – рекао је Чимбуровић.
На почетку примене новог Закона о спречавању насиља у породици постојале су одређене недоумице, међутим, Чимбуровић каже да је на основу досадашњих искустава овај закон дао изванредне резултате. Он је позвао грађане да се охрабре и да почну да пријављују насиље, било да је оно у њиховој породици или у њиховом окружењу.
- Закон је изузетно добар. Сматрам да је нама као друштву потребно да се то с времена на време предочава и да будемо још ригорознији јер смо свакодневно сведоци, кроз медије, да има и убистава и силовања и насиља у породици и свих осталих облика кривичних дела које се односе на тело и живот људи – закључио је Горан Чимбуровић.
Д. Гурјанов