У ГАК "Народни фронт“ омогућено чување ембриона
БЕОГРАД: Одељење за вантелесну оплодњу добило је најсавременију опрему, те се сада може очекивати да успешност тих процедура буде већа, а паровима је омогућено да у тој клиници чувају ембрионе за сваки наредни покушај, уколико први не буде успешан.
У обнову одељења и набавку опреме уложено је 55 милиона динара, од тога 30 милиона обезбедило је Министарство здравља, док је 25 милиона обезбедила компанија Нектар.
Министара здравља Златибор Лончар рекао је да у Србији има око 400.000 парова који имају проблем да добију дете и да је то светски проблем који се стално повећава.
Држава је, како каже, предузела бројне мере како би се таквим паровима изашло у сусрет, те су тако обезбеђена три покушаја вантелесне оплодње о државном трошку и старосна граница померена је са 40 на 42 године.
"Радимо на томе да се омогући о трошку државе и више од три покушаја, али хоћемо да средимо систем, да можемо да контролишемо колико је новца уложено и која је успешност, односно колико је беба рођено", појаснио је он.
Народни фронт је, додаје, добио најновији и најбољи центар у Србији, што их обавезује да имају и најбоље резултате у Србији.
"Пратићемо успешност ове клинике, а мера за успех су рођене бебе", рекао је министар и додао да је до сада у Народном фронту рађено годишње око 300 таквих пороцедура, а да ће се настојати да се тај број повећа и буде између 500 и 600 процедура.
Народни фронт је добио и банку где ће моћи да се чувају ембриони парова који из првог покушаја нису могли да остваре потомство. То ће им омогућити да не морају да понављају тешке процедуре стимулације које су биле здравствено тешке и ризичне. У приватним клиникама парови су до сада морали да плаћају чување, док ће у Фронту бити о трошку државе.
Директор ГАК Народни фронт Жељко Миковић каже да сада имају најсавременије Одељење за вантелесну оплодњу у држави и да се услови рада изједначавају са светским центрима, те да се очекује и успешност на том нивоу."Успешност вантелесне оплодње у Народном фронту до сада је била око 30 одсто, а рачунамо да би сада могла да буде око 35 одсто. То је максимум који постоји у свету, више од тога не може да се постигне", нагласио је он.
Директор Компаније Нектар Михаило Јанковић да задовољан што ће сада много више парова моћи да остваре потомство и што неће морати да путују и иностранство."Компанија Нектар је породична компанија која поштује породичне вредности и види породицу као стуб развоја сваког друштва. Србија се суочава се са негативним природним прираштајем и због тога смо хтели да дамо позитиван пример и другима", рекао је он.