Важна улога грађана у спречавању срчаног застоја
НОВИ САД: У Скупштини АП Војводине данас је одржан скуп поводом обележавња Европског дана "Покренимо срце" на којем је истакнуто да је едукација грађана најбитнија у ланцу радњи које је потребно предузети како би се спасила особа коју је задесио срчани застој.
Према подацима Ресусцитационог савета Србије, живот чак 50 одсто особа који се сусретну са срчаним застојом може да се спаси, уколико се на време предузму потребне мере пре доласка медицинских радника и пре ступања на снагу мера здравственог система, што је доказ да друштвена заједница може да спашава животе.
Председница Ресусцитационог савета Србије и представник Србије у Европском Ресусцитационом савету др Виолета Рафај подсетила је да под покровитељством Скупштине АП Војводине та организација већ пету годину заредом обележава Европски дан "Покренимо срце" где се истиче колико је важна сарадња свих структура друштвене заједнице у спасавању људских живота.
Људски животи се могу спасити најједноставнијим мерама кардиопулмоналне реанимације, а тако се засита може значајно допринети повећавању процента преживаљавања и то само ако на време приђемо, немамо страх од пружања помоћи и знамо шта треба да урадимо, истакла је др Рафај додавши да Ресусцитациони савет потенцира причу о што ранијем имплентирању такве обуке у редовни програм у основним школама.
Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор оценио да је важно ширити знање и спознају о пружању помоћи особама код којих је наступио срчани застој, те да ће Покрајински парламент пружати здушну подршку таквим акцијама Ресусцитационом савету Србије.
Мислим да се ради о једној појави која се доста често дешава у животу, у таквој ситуацији је потребно помоћи човеку који се нађе у тој незгодној ситуацији. Сигурно је да немамо толико дефибрилатора колико би требали да имамо у нашим здравственим установама, али имамо пуно људи које бисмо требали оспособити за то да могу да прискоче у помоћ свима оним које задеси таква несрећа, казао је Пастор.
Члан Ресусцитационог савета Србије др Златко Фишер казао је да никако није добро што велики број људи умре од последица срчаног застоја у свом дому, на улици или на послу, те да не постоји здравствени систем који би могао да другачије разреши питање срчаног застоја без активне улог грађана.
Друштвено одговорни грађани и политика морају да позову грађане на сарадњу и да их укључе у збрињавање појаве која се зове срчани застој.
Нова концепција је у вези са образовањем грађана, тако да је едукација прва карика у ланцу преживљавања, а улога грађана и државе је да препозна важност едукације, мониторинга и препознавања срчаног застоја, затим и правовремене и правилне реакције, нагласио је др Фишер.
Он је додао да је свест о томе да се нешто може променити изузетно важна, јер постоје места и општине које су удаљене од болница где се погођени срчаним застојом могу збринути, истакавши да нису све општине као Нови Сад, који је на неколико минута вожње од Института за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици, па је с тога најважнија едукација оног дела становништва који живи далеко од здравствених установа.
Европски парламент позвао је све земље чланице и оне који имају намеру да томе приступе да у оквиру својих локалних, регионалних и националних парламената помогну у стварању услова за што шире укључивање грађана у једну заједничку активност која се заснива на помоћи слабијима и онима који су у датом тренутку немоћни, закључио је др Фишер.