Суд повећао казне за малверзације са нафтним дериватима на КиМ
БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду повећао је за по неколико месеци казне и правоснажно осудио на шест година затвора Ивана Шикору, а 15 његових сарадника на казне од годину дана месеци до пет година затвора јер су искоришћавајући раније повластице Владе Србије за грађане Косова и Метохије, малверзацијама са нафтним дериватима оштетили државни буџет током 2008. и 2009.
Истом одлукому, која је објављена на сајту суда, Апелациони суд је од осуђених наложио одузимање одређениг новчаних износа, као имовинску корист коју су стекли извршењем кривичних дела. Шикора и остали су осуђени за кривична дела злочиначло удрживање, прање новца и злоупотреба положаја одговорног лица.
Поред Шикоре, осуђен је Горан Стојисављевић на пет година затвора, а Срђан Вуловић и Дејан Вуловић на по четири године затвора. Милана Бојаџију, Драгана Бичанина и Зорана Стојисављевића суд је осудило на по две године затвора, Дарка Берјана на две и по, Небојшу Костића на три и по,
Драгутина Исаиловића на две године и девет месеци.Такође, Стевицу Максимовића на годину дана затвора, а Владимира Топаловића и Светолика Лазића на по девет месеци затвора.
Због извршења кривичног дела злоупотреба положаја одговорног Небојша Остојић и Славиша Пурић су осуђени на казну затвора у трајању од по 2 године и 9 месеци, а Стеван Пурић на годину дана затвора.
Истом пресудом изречена је мера безбедности одузимања теретног возила марке „Ман“ и прикључног возила - две цистерне, који предмети су употребљени за извршење кривичних дела.
Од Ивана Шикоре, Срђана Вуловића, Дејана Вуловића, Горана Стојисављевића, Дарка Берјана Милана Бојаџије, Зорана Стојисављевића, Драгана Бирчанина, Небојше Костића, Драгутина Исаиловића и Небојше Остојића је одузета имовинска корист од 35.561.380,70 динара.
Такође од Славише Пурића је одузето 1.703.832 динара, Стевана Пурића 1.043.052 динара, Стевице Максимовића 929.401,30 динара.
Од Владимира Топаловића је одузето 716.280 динара, Светолика Лазића 716.280 и 546.982,35 динара.
У пресуди се наводи да је Шикора осуђен јер је од септембра 2008. године до фебруара 2009. године у Београду, Сремској Митровици, Инђији, Зубином потоку и селу Лешка, организовао криминалну групу да би њени припадници вршили промет нафтних деривата - моторног бензина и безоловног моторног бензина.
То су радили користећи чињеницу да је, након једностраног проглашења независности АП КИМ, у циљу помоћи грађанима Србије, који су настањени у северном делу АП КИМ, Влада донела Уредбу о извршењу Закона о порезу на додату вредност на територији АП КИМ за време важења Резолуције Савета безбедности УН 1244.
Том уредбом је дефинисано да се на промет домаћих добара, који врше обвезници ПДВ са територије Републике ван АП КиМ на територију АП КиМ, не плаћају ПДВ и акцизе.
Осуђени су међутим, фиктивно приказивали продају робе правним лицима у северном делу АП КиМ, а заправо су преузете нафтне деривате у рафинерији Панчево купљене од привредних друштава „Нафта“а.д. и ПД „Петробарт“ д.о.о, које су вршиле увоз сирове нафте у Србији, и након прераде нафте у рафинерији Панчево продавали власницима пумпи на територији Србије, по цени нижој од продајне.
Разлику у цени задржавали су за себе и за припаднике криминалне групе, те су преузели 760.505 литара нафтних деривата, а продали 706.505 литара, и тако прибавили противправну имовинску корист у укупном износу од 36.561.380,70 динара коју су делили између себе.
Један део су, посредством возача, предавали Срђану Вуловићу, Дејану Вуловићу и Давору Симићу, према коме је кривични поступак раздвојен, који су новац уплаћивали на рачуне привредних друштава: СТР „СДЛ“ из Лешке, „Рашкос“ д.о.о и „Старкос“ д.о.о. из Зубиног потока.
Након тога су вршили безготовинско плаћање робе привредном друштву „Нафта“ а.д. и ПД „Петробарт“ д.о.о., затим у више наврата преузете нафтне деривате од наведених привредних друштава заиста и одвозили на територију АП КиМ и испоручивали их тим правним лицима у количини коју су преузели.
Шикора је осуђен и јер је од септембра 2008. године до фебруара 2009. године у Београду и Сремској Митровици, подстрекао одговорна лица у привредном „Карезма“ Небојшу Костића и Дарка Берјана да искоришћавањем свог положаја и овлашћења, прибаве себи и организованој криминалној групи противправну имовинску корист у износу од преко 1.500.000 динара.
Стојисављевић је осуђен јер је од септембра 2008. године до фебруара 2009. године у Инђији, као власник и директор предузећа „ИН Про Петрол“ д.о.о, искоришћавањем свог положаја прибавио себи, Шикори и припадницима организоване криминалне групе противправну имовинску корист у износу преко 1.500.000 динара, на шта га је подстрекао Шикора.
Такође, првостепеном пресудом одбијена је оптужба према Милану Бојаџији, Зорану Стојисављевићу, Дарку Берјану, Драгану Бирчанину, Небојши Костићу, Драгутину Исаиловићу и Небојши Остојићу да су извршили кривично дело злочиначко удруживање.
Власник привредног дрштва “Intеr-еxport” и пумпи “Слап” Славиша Пурић и Стеван Пурић који је власник пумпи “Супер слап” су осуђени јер су од новембра до децембра 2008. године, у Београду, по prеthodno договору, искоришћавањем свог положаја и овлашћења, прибавили себи противправну имовинску корист у износу од преко 1.500.000 динара.
Окривљени Стевица Максимовић је осуђењер је у периоду од септембра до децембра 2008. године у Коцељеви, као директор привредног друштва „Макс Петрол“, искоришћавањем свог службеног положаја и овлашћења прибавио себи противправну имовинску корист у износу од преко 450.000 динара.
Окривљени Владимир Топаловић је осуђен јер је од новембра до децембра 2008. године, у Шапцу као власник и директор привредног друштва „Топ Јуниор“, искоришћавањем свог службеног положаја и овлашћења прибавио себи противправну имовинску корист у износу од преко 450.000,оо динара.
Окривљени Светолик Лазић је осуђен јер је од новембра до децембра 2008. године у Ваљеву као власник и директор привредног друштва „Петрол” искоришћавањем свог службеног положаја и овлашћења прибавио себи противправну имовинску корист у износу од преко 450.000 динара.