Хрватска отворила понуде за борбене авионе
ЗАГРЕБ: Хрватска је прошле недеље отворила понуде за нове борбене авионе Хрватског ратног ваздухопловства, у чији састав су до сада углавном улазили авиони МиГ-21, а понуде су пристигле из четири земље - Грчке, Израела, САД и Шведске.
Како пише хрватски "Јутарњи лист", понуду је послала и пета земља, Јужна Кореја, међутим њен школско-борбени ФА-50 не удовољава тактичко-техничким захтевима Хрватске. Тиме је и званично потврђено да Хрватска планира авијацију са озбиљним борбеним способностима.
Према писању хрватских медија, да би задовољила своје потребе Хрватској је потребно 12 авиона, 10 једноседа и два двоседа, а лошег избора више и нема, јер наводно чак и Ф-16 "Фајтинг фалкон" у верзији "Блок 30" оставља далеко у прашини застареле МиГ-ове 29 и МиГ 21.
Свим понуђеним авионима основно оружје је топ од 20 до 27 милиметара, а за случај ваздушне борбе могу да носе и инфрацрвено вођене ракете АИМ-9М "Сајдвајндер", које имају сопствени радар који је наводи. За деловање на земљи сви авиони имају широк спектар оружја које могу да понесу, од ненавођених бомби тежине и до једне тоне, до касетних бомби, ненавођених ракета, али и ласерски и ТВ навођене ракете за уништавање оклопних и утврђених циљева.
Амерички "Ф-16" може да носи стелт крстарећу ракету АГМ-158 ЈАШМ чији је домет преко 370 километара, са бојевом главом тешком 450 килограма, а сличну опрему могу да носе и "Грипени".
Како пише "Јутарњи", сви понуђени авиони могу да се користе за извршавање готово свих борбених задатака, од чувања ваздушног простора до дубинских удара и противбродску борбу.
Сва четири авиона имају технологију дигиталног управљања, за разлику од ранијих авиона који имају хидромеханичке контроле, попут МИГ-29, што им омогућује прецецизнију контролу и тренутну реакцију на команде.
Једну од најбољих понуда, према хрватским медијима, послале су Сједињене Америчке Државе, које су понудиле Ф-16 "Блоцк 70/72", ловца четврте генерације, који има велики број елемената ловаца пете генерације. Уз модеран радар који може да се користи на мору, земљи и у ваздуху на даљини већој од 300 километара.
Овај авион наводно далеко превазилази способности МИГ-29 авиона, јер се "Ф-16" пореди са руским Су-35С, који је један од најбољих ловаца пресретача на свету. Уколико се одлучи за америчку понуду, Хрватска би тако постала прва корисница "Блокова", што би значило доминацију ваздухом у наредних 40 година.
Међутим, овај авион је и врло скуп. Бахреин ће рецимо за сличне Ф-16В платити 147 милиона долара, међутим хрватски лист пише да цене нису исте за све, и наводи пример Пољске која сличне авиона набавља по цени од 70 милиона долара, пренео је "Блиц".
Јефтинија понуда стигла је из Грчке, која нуди своје половне Ф-16 "Блоцк 30", који су стари 30 година. Хрватски медији истичу да су остварили врло мало летова јер Грчка далеко више користи своје авионе марке "Мираж", али их ипак пореде са руским МИГ-35, а уз њих рачунају на 10 до 15 година ваздушне доминације.
Искоришћене, али технички напредније авионе "Барак", Хрватској је понудио Израел, који су доста тежи и могу да понесу највише оружја, а плус у хрватским медијима овом моделу је што је Израел "у стању сталног рата, па мора да су им и авиони добри".