Први Петровачки јесењи сајам: Од овчарства се може живети
БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: Први Петровачки јесењи пољопривредни сајам одржаће се у суботу 14. октобра, на вашаришту, где ће узгајивачи представити више раса оваца, а кулинари ће се надметати у кувању овчијег паприкаша.
Организатори приредбе, од које се очекује да постане традиционална су Општина, Туристичка оганизација Бачког Петровца и Пољопривредна станица Нови Сад.
По речима магистра пољопривреде из новосадске Пољопривредне станице Зорана Новаковића, први сајам имаће и стручни део, предавања на тему представљања рада Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, у намери да се посетиоци упознају с конкурсима које секретаријат објављује да би новчаним подстицајима помогао регистрованим газдинствима да се шире и развијају пољопривреду у свим гранама.
Новаковићу је ужа област у пољопривреди овчарство и козарство, па ће посетиоцима Петровачког јесењег сајма говорити о економској исплативости гајења ових животиња.
Бачки Петровац је окренут свињогојству и производњи кулена, али у околним местима, баш као и у Петровцу има простора за развој овчарства и козарства, каже Новаковић.
Како је истакао, жеља је младима покажу да има живота и овде, да не иду да раде у Словачку, да гаје овце и козе, јер потражња за јагњетином и јаретином је све присутнија, поготово је траже из арапских земаља али и из Русије.
Он каже да ће на сајму бити изложено стотинак оваца од шест раса и да ће бити представљена и раса коза - бурска, која се само гаји због јарећег меса и за сада педесетак комада држе две породице из Жабља.
У Војводини имамо 280.000 комада оваца, а у Србији 1,6 милиона , док је на пример 1955 године у Србији било 5,5 милиона грла,каже Новаковић.
И друге земље, наставио је наш саговорник, немају оваца довољно, па на пример Хрватска има само 70 одсто оваца за своје потребе, а у Албанији где је традиционално кухиња ослоњена на јагњетину, оваца готово и нема.
У Турској је смањен број грла оваца за 30 одсто због индустрилизације. Бугарска и Румунија су од уласка у ЕУ вишеструко смањиле број оваца, каже Новаковић.
Како наводи, због ниског стандарда становништа јагњетина није заступљена на овдашњој трпези; у Војводини годишње по главни становника не поједе се ни килограм, већ је просек 0,9 килограма јагњетине, а на подоручју Србије, то је килограм и по јагњећег меса.
Имамо услова да произведемо велике количине квалитетног јагњећег меса, али би могли да гајимо и овце за мужу. Сада таквих оваца готово ни нема, овчије млеко се не продаје у маркетима, а врло мале количине овчијег киселог млека се могу наћи на тезгама у продавницама. Мада постоје сорте оваца које годишње дају 400 литара млека, па ћу о овоме говорити посетиоцима Петровачкој јасењег пољопривредног сајма, најавио је Зоран Новаковић.
З. Делић