Ружичасти октобар: Жене у Србији касно долазе на преглед и лечење
БЕОГРАД: Брига о себи и сопственом здрављу некада се сматра луксузом, па жене због традиционалне улоге да се брине о другима не стиже да се посвети себи, поручено је на округлом столу посвећеном превенцији и борби против рака, уз упозорење да у Србији сваког дана четири жене умру од последица те болести.
У Србији се сваки дан дијагностикује 13 оболелих жена од рака дојке, а сваког дана четири жене умру од те болести, зато је Србија на другом месту у Европи по броју оболелих, указала је Станислава Оташевић из Европа Дона Србија на округлом столу под називом “Мењам се данас за боље сутра”.
Променом начина исхране, увођењем физичке активности, вођење рачуна о телесној тежини и обављањем редованог скринига, истраживања показују да за 30 одсто спречавамо ризик од појаве малигних обољења, истакла је Оташевић.
Наше жене се касно јављају на прегледе и касно лече, рекла је представница Европа Дона Србија и додала да уколико се тумор открије на време, излечив је у 95 одсто случајева.
Жене у Србији због своје традиционалне улоге да се брине о другима, често заборавља на себе, те је то један од разлога због којих не одлази на превентивне прегледе.
Онколошки хирург Маја Гулан изнела је податак да се 80 одсто жена у Француској одазове бесплатном скринингу који се организује у оквиру националног програма, док је код нас тај одзив само 30 одсто.
Жене између 50 и 69 година најчешће обољевају од рака дојки, каже Гулан, и поручује да оне обавезно морају обављати мамографске прегледе.
Преглед ми је спасио живот, рекла је Весна Бонџић излечена од карционома дојке и данас представница Женског центра Милица, која је додала да на прегледе треба ићи када је добро, а не када је лоше, јер је упаво то превентивни преглед.
Она је поручила да жене у малим срединама, из којих је и она, не знају шта је преглед, шта је превентивни преглед, шта је мамогафија и зато удружења која се баве подизањем свести о превенцији треба да помогну у томе.
Испред Министарства здравља Снежана Пантић Аксентијевић је закључила да је промоција здравља важна, те да тема о превенцији од рака дојке заслужује широку пажњу јавности која не може да се оствари без подршке невладниног сектора.
Она је најавила да ће се пред Владом ускоро наћи Национални програм за превенцију и смањење гојазности код деце и одраслих, јер, како каже, то је један од начина да спроведемо здрав начин живота.
Месец октобар или “ружичасти октобар” посвећен је превенцији од рака дојке, данашње учеснице округлог стола закључују да о тој проблематици не треба говорити само у октобру, већ свих 365 дана у години.