Полиција : На улицама Барселоне 700.000 људи
БАРСЕЛОНА : Око 700.000 људи изашло је данас на улице Барселоне како би протестовало против полицијског насиља током забрањеног референдума о независности Каталоније, саопштила је градска полиција,
Широм Каталоније блокирани су ауто-путеви и затворене школе.
У читавом региону данас су Каталонци на више скупова протестовали и позивали ЕУ да интервенише у све жешћем спору између сепаратистичких каталонских лидера и Мадрида, преноси АФП.
"Напоље окупационе снаге" и "улице ће увек бити наше" узвикивали су учесници протеста, који су се окупили у центру каталонске престонице у време када је та шпанска покрајина ступила у генерални штрајк, а изнад њих надлетали су полицијски хеликоптери, јавља АФП.
Истовремено су широм Каталоније данас аутопутеви блокирани, школе затворене, а рад великим делом обустављен због заједничког штрајка радника и студената, који су изашли на улице како би протестовали против употребе силе полиције током референдума у недељу, када је више стотина људи повређено, наводи АП.
И у Барселони су затворене метро станице, неке од главних саобраћајница блокиране, а државни службеници су обуставили рад након што је више од 40 синдиката и удружења позвало на генерални штрајк, због кршења права и слобода током полицијске акције у спречавању каталонског референдума.
Те обуставе рада, које су провобитно најављене као генерални штрајк у целој Каталонији, али су се од њих дистанцирали највећи синдикати, захватиле су јавни сектор, јавни саобраћај и основне службе, јавља Ројтерс.
Метро станице у Барселони, уобичајено пуне људи, данас су пусте, заштитне ограде блокирају саобраћај на авенији Гран Виа, једној од главних у граду, док је саобраћај на шест главних аутопутева у Каталонији поремећен због протеста.
Пијаца Бокерија у Барселони је готово празна.
Протестовали су и лучки радници испред регионалног седишта владајуће шпанске Народне партије, док ватрогасци планирају да одрже скуп испред регионалне канцеларије Министарства унутрашњих послова у Барселони.
Демонстрације су заказане и испред школа које су коришћене као биралишта, на којима је полиција применила силу како би покушала да спречи да се одржи гласање на референдуму у недељу.
Како наводи Ројтерс, на другим местима, међутим, одговор на позив на генерални штрајк био је неравномеран, пошто су неке радње, самопослуге и кафеи отворени.
Две највеће шпанске синдикалне централе, УГТ и ЧОО, саопштиле су да неће учествовати у генералном штрајку, и позвале на дијалог између каталонских власти и централне владе, уз критику упућену једнима због позива на независнсот, а другима због прекомерне примене полицијске силе.
"УГТ и Ц ЦОО јасно дају на знање да не подржавају ту позицију, односно ту политичку стратегију. Ми не позивамо на генерални штрајк 3. октобра", наведено је у саопштењу.
Међутим, у многим службама које су под контролом каталонске владе било је прекида рада, јавни саобраћај је радио са око 40 одсто, док су лучки радници и јавни службеници зауставили рад.
Улази у поједине владине канцеларије блокирани су групама демонстраната.
"Паис" пише да су у улици Сант Антони постављене барикаде у виду гласачких кутија које су поставили чланови Одбора за одбрану референдума каталонске Републиканско левичарске странке.
"Ово су наше барикаде", објавила је та странка на Твитеру.
Огласио се и шпански краљ Филип који је данас у обраћању нацији поручио да је актуелна ситуација у Каталонији "веома озбиљна".
Два дана након одржаног референдума о независности у том шпанском региону, краљ је казао да су каталонски лидери прекршили законе државе и показали "недопустиво одсуство лојалности", преноси Ројтерс.