Ефектива тражи раскид полиса с неодговорним банкама
Удружење банкарских клијената „Ефектива” поднеће иницијативу Националној корпорацији за осигурање стамбених кредита – НКОСК за раскид свих полиса осигурања оних банака које су самовољно дизале камате на кредите.
У зависности од њихове реакције, тј. у случају негативног одговора, наставиће с кривичном пријавом против НКОСК-а због злоуопотребе службеног положаја у циљу прибављања имовинске користи трећем лицу, односно банкама.
Трећи основни суд у Београду пре четири дана првостепеном пресудом утврдио је да су банке, уместо да плате премију осигурања НСКОК-у, тај трошак пребацивале на кориснике кредита.
Председник „Ефективе” Дејан Гавриловић рекао је за ТВ Н-1 да очекују негативан одговор НКОСК-а, после чега ће ићи на кривичну пријаву.
– Имамо 90.000 кредита који су осигурани код НКОСК-а – истиче Гавриловић. – Уговором су везани НКОСК и банка, и по том уговору банка не сме да отежава кориснику кредита положај, а дизале су камате, увећавале месечне обавезе, повећавале су ризик да сутра дође до активирања те полисе. НКОСК уговором то може спречити, а није то урадио. Свесно су ишли против себе, на своју штету.
Када је реч о кредитима индексираним у швајцарским францима, Гавриловић каже да је ситуација сада нешто боља јер је курс франка пао на око 104 динара, па су се и рате смањивале. Ипак, подсећа на то да је курс франка износио само 50 динара када су ти кредити исплаћивани и да су банке на тај начин зарадиле милионе евра.
Гавриловић подсећа и на то да су готово све земље региона, изузев Србије, учиниле нешто да би заштитиле грађане који су узели кредит у „швајцарцима”.
– Хрватска и Црна Гора су донеле законе о конверзији кредита, а сличне иницијативе покренуте су и у Словенији и у БиХ – каже он...
Каже да је занимљиво да директор НКОСК-а има стамбени кредит и да је лично тужио банку, чиме је штитио свој лични интерес, а да то није учинио као директор Корпорације. Гавриловић подсећа на то да је камата једина цена коју банка сме да наплаћује клијенту, и да у њу морају да буду урачунати сви трошкови, а не да клијентима наплаћује камату, па мимо тога још гомилу трошкова. Он истиче да је судски пут засад једини начин да банкарски клијенти остваре своја права, јер Народна банка Србије игнорише њихове проблеме.
Држава, по Гавриловићевим речима, треба да гледа свој интерес, а то није да се активира велики број хипотека и да велики број грађана остане на улици. Подсећа и на то да је Србија једина земља која има Националну корпорацију за осигурање стамбених кредита која покрива губитке банака на курсним разликама. Банке у Србији су, по његовој оцени, најзаштићеније у региону, држава се обавезала да их штити, а њихов ризик је, како каже, нула.
Е. Дн.